Na łamach czasopisma „Scientific Reports” naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opublikowali artykuł, w którym za pomocą modeli oszacowali jak zmieni się poziom bezpieczeństwa żywnościowego na świecie do 2050 roku.
Autorzy badania wzięli pod uwagę wpływ stresu cieplnego i wodnego na produkcję żywności na świecie i stworzyli trzy możliwe scenariusze, dla których za punkt odniesienia przyjęto rok 2020.
Bezpieczeństwo żywnościowe na świecie: rośnie zagrożenie
W najłagodniejszym wariancie, który zakłada, że globalna produkcja żywności spadnie o 5,8 proc., dodatkowe 556 milionów ludzi na świecie zostanie pozbawione bezpieczeństwa żywnościowego.
Czytaj więcej
Dania – jako pierwszy kraj w Europie i na świecie – wprowadzi od 2030 roku podatek od emisji dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to opłata za emisję przez zwierzęta hodowlane – rocznie za jedną krowę zapłacić będzie trzeba 100 euro.
Najsilniej dotknięte zostałyby Indie oraz Chiny, gdzie produkcja żywności spadłaby odpowiednio o 6,5 proc. i 9 proc. W Afryce spadek wyniósłby 5,1-6,6 proc., w Australii 5,8 proc., a w niektórych częściach Ameryki Południowej 6,4 proc. W niewielkim stopniu ucierpiałyby Stany Zjednoczone, gdzie produkcja żywności zmalałaby jedynie o 4,8 proc.