Badanie: największe obawy Polaków. Zmiany klimatyczne na drugim miejscu

Nowe badanie Finn Partners Research & Insights na zlecenie Fundacji Meliore pokazuje, czego najbardziej obawiają się mieszkańcy Unii Europejskiej. W czołówce znalazły się takie zjawiska jak bezrobocie, wojna jądrowa, ataki terrorystyczne czy sztuczna inteligencja, ale na czele listy znalazło się zupełnie inne zjawisko.

Publikacja: 06.06.2024 10:43

Badanie przeprowadzono przez agencję komunikacji Finn Partners Research & Insights na zlecenie Funda

Badanie przeprowadzono przez agencję komunikacji Finn Partners Research & Insights na zlecenie Fundacji Meliore wśród mieszkańców wszystkich państw członkowskich UE.

Foto: Patrick Hendry Unsplash

Powodów do obaw w społeczeństwach Europy nie brakuje. Oprócz lęków dotyczących choćby utraty pracy i bezrobocia, są też inne, bardziej generalne – zagrożenie zamachem terrorystycznym,  zaniepokojenie możliwością pojawienia się kolejnej pandemii, być może poważniejszej niż koronawirus, czy rosnąca dominacja sztucznej inteligencji – to zjawiska, które niepokoją bardzo wielu Europejczyków. Jednak na pierwszym miejscu znalazło się zupełnie inne wyzwanie. 

Czego obawiają się mieszkańcy UE?

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanych na początku roku, Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. W oparciu o wyniki nowego badania przeprowadzonego przez agencję komunikacji Finn Partners Research & Insights na zlecenie Fundacji Meliore, można uznać, że mieszkańcy Europy coraz wyraźniej dostrzegają skalę problemu związanego z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.

W badaniu, w którym wzięło udział niemal 12 000 obywateli ze wszystkich 27 państw członkowskich, czterech na dziesięciu respondentów zadeklarowało, że zmiana klimatu jest „największym zagrożeniem dla stylu życia w ciągu najbliższych dziesięciu lat”. Wśród największych zagrożeń pandemie wskazało 22 proc. ankietowanych, terroryzm oraz wojnę nuklearną nieco ponad 30 proc., a sztuczną inteligencję jedynie 15 proc.

Czytaj więcej

Europa nie radzi sobie z odpadami tekstylnymi. Prosto ze sklepów na wysypiska

Ponad połowa Europejczyków jest zdania, że ​​ekstremalne zjawiska pogodowe będą miały wpływ na to, gdzie zdecydują się zamieszkać w ciągu kolejnych 20 lat. Zdaniem respondentów największym problemem są rosnące temperatury, susza, powodzie oraz pożary. Zaniepokojenie skutkami tych zjawisk wyraziło 76 proc. ankietowanych.

Postępujące zmiany klimatu najbardziej niepokoją Włochów, z których ponad połowa postrzega je jako największe zagrożenie dla swojego stylu życia w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Wśród Greków oraz Portugalczyków wyraźnie widać obawy przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Aż 91 proc. ankietowanych z Grecji oraz 89 proc. z Portugalii wyraziło niepokój lub silny niepokój w związku z ich występowaniem. Portugalczycy martwią się też podnoszącym się poziomem mórz (85 proc.), pożarami (93 proc.) oraz niedoborem wody (89 proc.).

Czego obawiają się Polacy? Wojna, potem kryzys klimatyczny

Pod względem obaw związanych z podnoszeniem się poziomu mórz, silny niepokój wyrażali też Irlandczycy (77 proc.), Francuzi (76 proc.) i Hiszpanie (76 proc.). Hiszpania i Grecja zajmują drugie i trzecie miejsce pod względem obaw związanych z pożarami lasów i niedoborem wody – 89 proc. respondentów jest zaniepokojonych pożarami lasów, a 87 proc. – niedoborem wody w każdym kraju.

Największą troskę o wpływ zmian klimatu na życie kolejnych pokoleń wyrazili Portugalczycy (94 proc.) i Węgrzy (91 proc.).

Jeśli chodzi o Polaków, 36 proc. wymieniło kryzys klimatyczny jako jedno z największych zagrożeń w ciągu kolejnej dekady. Większe obawy budzi jednak u polskich respondentach wojna nuklearna, którą wskazało 38 proc. ankietowanych. 77 proc. potwierdziło, że kryzys klimatyczny, wywołany działalnością człowieka, jest faktem, a niemal 80 proc. przyznało, że zmiany klimatu stanowią duży problem i wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć.

Badanie wykazało spory sceptycyzm obywateli Unii Europejskiej w stosunku do osiągnięć krajowych rządów w kwestii radzenia sobie z problemami klimatycznymi i środowiskowymi. Mniej niż jeden na pięciu ankietowanych uznał, że osiągnęły one w większości dobre lub bardzo dobre wyniki. Niemal połowa przyznała, że działania ich rządu w tych kwestiach są przeważnie słabe lub bardzo słabe. Nieco lepiej oceniono wysiłki władz Unii Europejskiej, choć jako dobre określiło je zaledwie 20 proc. respondentów.

Powodów do obaw w społeczeństwach Europy nie brakuje. Oprócz lęków dotyczących choćby utraty pracy i bezrobocia, są też inne, bardziej generalne – zagrożenie zamachem terrorystycznym,  zaniepokojenie możliwością pojawienia się kolejnej pandemii, być może poważniejszej niż koronawirus, czy rosnąca dominacja sztucznej inteligencji – to zjawiska, które niepokoją bardzo wielu Europejczyków. Jednak na pierwszym miejscu znalazło się zupełnie inne wyzwanie. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Sponsorzy igrzysk na bakier z ekologią. Najgorzej wypadł producent aut na wodór
Klimat i ludzie
Igrzyska w Paryżu mniej ekologiczne niż zakładano. Niespełnione obietnice
Klimat i ludzie
Kto w Polsce nie chce Stref Czystego Transportu? Badanie pokazało prawidłowość
Klimat i ludzie
Globalny raport: czego wyborcy oczekują od polityków? Klimat na czele listy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Klimat i ludzie
NATO zbroi się na potęgę i ma coraz większy ślad węglowy. Polska w czołówce