Tak wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

- 87 proc. badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek, przeciwnego zdania było zaledwie 7 proc. Zdecydowana większość (82 proc.) zadeklarowała, że przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się jedynie 6 proc. badanych - przekazał Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

Czytaj więcej

Eurobarometr: jak poważnie Polacy traktują zmiany klimatu?

Zgodnie z badaniem 75 proc. respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się 13 proc. badanych, a 12 proc. nie miało zdania. Jak dodano, potencjalny wpływ swoich działań na powstrzymanie zmian klimatu widzą częściej osoby z wyższym wykształceniem (83 proc. wskazań) i mieszkańcy wielkich miast (84 proc. pozytywnych odpowiedzi). Także 92 proc. respondentów zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym.

- Jednocześnie ankietowani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia - wyłącznie światła przy opuszczaniu pomieszczenia czy racjonalne korzystanie z lodówki, pralki i zmywarki. Wielu zadeklarowało również używanie żarówek energooszczędnych i zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych sprzętów - wskazano.

Badanie pokazało, że niemal połowa ankietowanych byłaby skłonna płacić więcej za prąd wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 46 proc. respondentów; a 41 proc. jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. Na oba pytania twierdząco odpowiadały najczęściej osoby z wyższym wykształceniem (odpowiednio 58 proc. i 54 proc. pozytywnych wskazań), mieszkające w dużych miastach (63 proc. i 57 proc. pozytywnych odpowiedzi), deklarujące duże zainteresowanie tematyką zmian klimatu (60 proc. i 53 proc. twierdzących odpowiedzi).

Zdaniem doradcy w PKEE Magdy Smokowskiej, racjonalne gospodarowanie energią elektryczną skutkuje nie tylko oszczędnościami w domowym portfelu, ale również wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

- Jak pokazało badanie, wielu Polaków już teraz podejmuje konkretne kroki mające na celu redukcję zużycia energii, nie tylko ze względów finansowych, ale również w trosce o klimat. Polacy widzą również potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii - mówi Smokowska, cytowana w informacji prasowej.

Dyrektor ds. badań w IBRiS Michał Kowalczyk przyznał, że od kilku lat obserwowana jest zwiększona świadomość ekologiczna wśród Polaków.

- To badanie także potwierdza, że dostrzegamy, iż działania pojedynczego człowieka mogą mieć wpływ na nasze środowisko naturalne - wskazuje.