Emisje CO2 w UE najniższe od pół wieku. „Czysta energia” zaczyna działać

Wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce spada, a dynamiczny rozwój OZE wraz z niższym popytem na energię elektryczną doprowadziły w 2023 roku do 8 proc. spadku emisji CO2 w Unii Europejskiej.

Publikacja: 26.01.2024 13:29

Farma wiatrowa w Hiszpanii.

Farma wiatrowa w Hiszpanii.

Foto: Luca Bravo Unsplash

Jak wynika z najnowszej analizy Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), ubiegłoroczny poziom emisji dwutlenku węgla pochodzących z paliw kopalnych był w Unii Europejskiej najniższy od początku lat 60. ubiegłego wieku. To drugi największy spadek rok do roku od czasu wybuchu pandemii COVID w 2020 roku. Od 2015 roku unijne emisje z węgla zmniejszyły się o połowę i odnotowały spadek o 25 proc. rok do roku. W przypadku gazu spadek emisji wyniósł 11 proc., a ropy naftowej 2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Czytaj więcej

Raport: samochody osobowe w UE wciąż emitują za dużo CO2. Winna moc silników

Jak zauważył Isaac Levi, kierownik zespołu ds. polityki i analizy energetycznej Europa-Rosja w CREA, spadek emisji nastąpił wraz z rozwojem gospodarczym, co oznacza, że można jednocześnie troszczyć się zarówno i klimat, jak i gospodarkę. 

UE: coraz większe znaczenie czystych źródeł energii

Choć do spadku emisji przyczynił się szereg czynników, takich jak łagodna zima oraz spowolnienie gospodarcze, ponad połowę ubiegłorocznej redukcji emisji należy przypisać przede wszystkim coraz większemu udziałowi czystych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym. Obecny cel Unii Europejskiej dotyczący odnawialnych źródeł energii zakłada wzrost ich udziału do poziomu co najmniej 42,5 proc. do końca dekady, co oznacza konieczność podwojenia obecnego udziału OZE.

Według danych WindEurope, w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej dodały 3 GW morskiej energii wiatrowej, z kolei SolarPower Europe podaje, że w 2023 roku zainstalowano w bloku 55,9 GW nowych mocy fotowoltaicznych.

Opublikowany w sierpniu raport think tanku energetycznego Ember wykazał, że w pierwszym półroczu 2023 roku paliwa kopalne wygenerowały jedynie 33 proc. unijnej energii, co stanowi najniższy wynik w historii.

W przyszłym miesiącu Komisja Europejska ma przedstawić swoje zalecenia dotyczące celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku oraz zatwierdzić cel redukcji emisji o 90 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Dzięki realizacji tego celu, zużycie paliw kopalnych w bloku ma spaść o 80 proc. do 2040 roku. Jak wynika z projektu zalecenia komisji, obniży to koszt importu paliw kopalnych w latach 2031-2050 o 2,8 biliona euro w porównaniu ze średnią roczną z ponad 2011-2020.

Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”