Jak wynika z analizy DNB, wartość kryptowalut wciąż rośnie i nie zanosi się na zmiany. Organizacja Facts and Factors podaje, że w 2019 roku globalny rynek kryptowalut wart był ok. 793 miliony dolarów, a do 2026 roku ma osiągnąć wartość niemal 5,2 miliarda dolarów.
Czytaj więcej
Czy Crypto Climate Accord faktycznie wesprze dekarbonizację branży kryptowalut, czy to jedynie kolejna próba greenwashingu?
Wraz z wartością rośnie również wydobycie bitcoina oraz emisje generowane przez każdą transakcję z ich wykorzystaniem. Jak podaje agencja Belga News, w 2020 roku emisje dwutlenku węgla z jednej transakcji bitcoinem były o jedną trzecią wyższe niż rok wcześniej.
Jak donosi De Nederlandsche Bank, całkowity ślad węglowy bitcoina wzrósł w 2020 roku o ok. 25 proc., choć liczba transakcji spadła o 6 proc. Oszacowano, że wpływ klimatyczny pojedynczej transakcji w 2020 roku wynosił ok. 402 kg dwutlenku węgla. Miks energetyczny pomiędzy paliwami kopalnymi oraz odnawialnymi źródłami energii pozostał wówczas stały, co oznacza, że wzrost emisji CO2 należy niemal w całości przypisać wzrostowi mocy obliczeniowej wymaganej przez sieć bitcoin. Wzrost zużycia energii jest silnie związany z ceną bitcoina, gdyż wraz z jego rosnącą wartością, rośnie również liczba osób podejmujących się wydobycia kryptowalut.
Autorzy raportu zauważają, że przeciętne, holenderskie gospodarstwo domowe emituje miesięcznie ok. 611 kg CO2, co oznacza, że pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut generuje mniej więcej dwie trzecie tej ilości.