Bitcoin. Jedna transakcja truje tyle, co cała rodzina przez 3 tygodnie

Pojedyncza transakcja bitcoina generuje emisje CO2 równe emisjom przeciętnej rodziny przez trzy tygodnie - wynika z analizy De Nederlandsche Bank.

Publikacja: 19.01.2022 16:58

Bitcoin. Jedna transakcja truje tyle, co cała rodzina przez 3 tygodnie

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z analizy DNB, wartość kryptowalut wciąż rośnie i nie zanosi się na zmiany. Organizacja Facts and Factors podaje, że w 2019 roku globalny rynek kryptowalut wart był ok. 793 miliony dolarów, a do 2026 roku ma osiągnąć wartość niemal 5,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Zielony bitcoin: jak kryptowaluty chcą odejść od węgla?

Wraz z wartością rośnie również wydobycie bitcoina oraz emisje generowane przez każdą transakcję z ich wykorzystaniem. Jak podaje agencja Belga News, w 2020 roku emisje dwutlenku węgla z jednej transakcji bitcoinem były o jedną trzecią wyższe niż rok wcześniej.

Jak donosi De Nederlandsche Bank, całkowity ślad węglowy bitcoina wzrósł w 2020 roku o ok. 25 proc., choć liczba transakcji spadła o 6 proc. Oszacowano, że wpływ klimatyczny pojedynczej transakcji w 2020 roku wynosił ok. 402 kg dwutlenku węgla. Miks energetyczny pomiędzy paliwami kopalnymi oraz odnawialnymi źródłami energii pozostał wówczas stały, co oznacza, że wzrost emisji CO2 należy niemal w całości przypisać wzrostowi mocy obliczeniowej wymaganej przez sieć bitcoin. Wzrost zużycia energii jest silnie związany z ceną bitcoina, gdyż wraz z jego rosnącą wartością, rośnie również liczba osób podejmujących się wydobycia kryptowalut.

Autorzy raportu zauważają, że przeciętne, holenderskie gospodarstwo domowe emituje miesięcznie ok. 611 kg CO2, co oznacza, że pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut generuje mniej więcej dwie trzecie tej ilości.

Jak wynika z danych Bitcoin Energy Consumption Index z Digiconomist, narzędzia internetowego stworzonego przez naukowca danych Alexa de Vries, ślad węglowy Bitcoina, największej kryptowaluty świata, wynosi niemal 37 megaton CO2 rocznie. Tyle samo generuje przez rok cała Nowa Zelandia.

Czytaj więcej

Bitcoin: dlaczego Elon Musk ugiął się pod presją ekologów

W listopadzie 2021 roku zaniepokojenie potężnym wzrostem zużycia energii podczas wydobycia bitcoinów w Szwecji wyrazili Erik Thedéen, dyrektor Szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego i Björn Risinger, dyrektor Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska. Podkreślali, że zagraża to wypełnieniu przez Szwecję zobowiązania wynikającego z porozumienia paryskiego i apelowali o wprowadzenie zakazu wydobycia kryptowalut w całej Unii Europejskiej.

Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”