Działania w zakresie ograniczania emisji przemysłowych mają rozpocząć się w przyszłym roku. Jak poinformowała gazeta biznesowa Kursiv, jednym z działań rządu ma być obniżenie progu dopuszczalnych emisji dla przedsiębiorstw z obecnego poziomu 169 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, czyli tCO2e, do 125 mln tCO2e.
Czytaj więcej
Mimo, że w ubiegłym roku emisje dwutlenku węgla spadły o 6 proc. w najbogatszych krajach z powodu pandemii, ich poziomy wracają do stanów z 2019 roku.
Działania obejmą 128 firm z sektora energetycznego, naftowego, gazowego, wydobywczego, metalowego, chemicznego oraz budowlanego.
Jak informuje Kursiv, zmiana ta ma znacząco podnieść koszty dla zanieczyszczających, z ok. 2 milionów dolarów do 44 milionów dolarów. Próg dozwolonych emisji CO2 będzie spadał rocznie o 5,4 proc. do 2025 roku.
Kazachstan w ostatnim czasie odnotowuje wzrost popytu na energię elektryczną, co w znacznej mierze ma związek z rozpowszechnianiem się koparek bitcoinów w kraju. Przemysł ten rozkwitł dzięki decyzji Chin o wprowadzeniu dodatkowych regulacji prawnych dotyczących kryptowalut. Obecnie Kazachstan jest drugim na świecie producentem bitcoinów, według danych Cambridge Center for Alternative Finance.