„Sprawa stulecia”. Sąd nakazał Francji redukcję emisji gazów cieplarnianych

Francuski sąd administracyjny nakazał do końca przyszłego roku nadrobić zaległości w realizacji własnych celów redukcji gazów cieplarnianych.

Publikacja: 18.10.2021 11:22

„Sprawa stulecia”. Sąd nakazał Francji redukcję emisji gazów cieplarnianych

Foto: Adobe Stock

Jeżeli Francja do końca 2022 roku nie wywiąże się z podjętych przez siebie zobowiązań w tym zakresie, poniesie karę finansową. Sąd orzekł, że w tej sytuacji co 6 miesięcy będzie na nią nakładana kara w wysokości 78 mln euro. Polecił również premierowi Jeanowi Castexowi i jego rządowi „podjąć wszelkie niezbędne środki, aby naprawić szkody ekologiczne i zapobiec dalszym szkodom”.

Czytaj więcej

Francja zapłaci mieszkańcom za zmianę starego auta na rower

Wyrok jest efektem pozwu z 2019 roku, który złożyło kilka grup ekologicznych: Greenpeace, Notre Affaires a Tous, Fundacja Nicolasa Hulota oraz Oxfam. Strona powodowa zebrała 2,3 mln podpisów pod petycją wzywającą Francję do naprawienia szkód w zakresie niedociągnięć dotyczących realizacji celów klimatycznych w latach 2015-2018. Jak stwierdził paryski sąd administracyjny, w tym czasie kraj wyemitował 15 mln ton ekwiwalentu CO2 powyżej założonych przez siebie celów emisyjnych.

W trakcie ostatnich przesłuchań, publiczna sprawozdawczyni Amelie Fort-Besnard powiedziała: „Nie chodzi o dyktowanie rządowi, jaka powinna być jego polityka klimatyczna, ale o powiedzenie mu, że jego zobowiązania muszą być przestrzegane”.

Wyrok sądu w „sprawie stulecia” spotkał się z aprobatą aktywistów klimatycznych.

„Wygraliśmy” – napisali na Twitterze szefowie Oxfam orazGreenpeace.

„Rząd jest teraz zmuszony dotrzymać obietnic klimatycznych Francji” – zadeklarowali przedstawiciele Notre Affaire à Tous.

Szef francuskiego oddziału Greenpeace, Jean-FrancoisJulliard, stwierdził również w rozmowie z dziennikarzami, że „teraz system sądowniczy staje się sojusznikiem w naszej walce ze zmianami klimatycznymi”.

Już w lutym sąd przyznał rację powodom, orzekając, że Francja nie przestrzegała własnego „budżetu węglowego” opartego na porozumieniu paryskim. W lipcu zaś najwyższy sąd administracyjny Francji nakazał rządowi podjęcie do 31 marca 2022 roku środków w celu dotrzymania zobowiązań w zakresie redukcji gazów cieplarnianych. W sierpniu zaś najwyższy sąd administracyjny Francji nałożył na państwo grzywnę w wysokości 10 milionów euro za brak poprawy jakości powietrza.

Francja zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Zadeklarowała również osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

Emisje
Największy wyciek metanu w historii. Naukowcy dostrzegli go dzięki satelitom
Emisje
Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA
Emisje
AI kłopotem dla Microsoftu. Niespełnione obietnice o redukcji emisji CO2
Emisje
„Mamut” już działa. Ruszyło największy na świecie urządzenie wyłapujące CO2
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emisje
Emisje CO2 rosną najszybciej od 50 tysięcy lat. „Rusza reakcja łańcuchowa”