Aktualizacja: 15.11.2024 04:19 Publikacja: 22.03.2023 10:43
Zmiana proponowana przez KE ma m.in. na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków
Foto: shutterstock
Według danych Komisji Europejskiej sektor budownictwa generuje niemal 40 proc. całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej oraz 36 proc. emisji dwutlenku węgla. Za sporą część tych emisji odpowiada przemysł ciężki, w tym produkcja cementu oraz stali. Szacuje się, że aż trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie.
Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Proponowana zmiana ma nie tylko na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym do 2030 roku oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Ma również na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków oraz poprawę wymiany informacji na temat charakterystyki energetycznej.
Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.
Budynki powinny być bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie ich użytkownikom umożliwiać płacenie niższych rachunków. Jak to osiągnąć?
Polskie zakłady Wienerberger, które wytwarzają ceramikę budowlaną wdrożyły szereg z innowacji dla zrównoważonego budownictwa. To silny trend w branży.
Dla inwestorów i użytkowników nieruchomości mniejsze zużycie energii to kluczowa przewaga budynku ekologicznego wpływająca na jego wybór.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Do 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność węglową. Do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez sektor budowlany.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe mają zapewnić neutralność węglową CPK. Budowę lotniska spółka rozpocznie w 2026 roku.
Oprócz zmian dotyczących budowli konieczna jest szersza reforma podatku od nieruchomości – sugerują posłowie.
Akademicki badacz rynku nieruchomości przekuje wiedzę w czyn w państwowym podmiocie. Celem zwiększenie dostępności mieszkań.
Poniedziałkowe dane GUS dotyczące sektorów przemysłu i budownictwa, a także płac i zatrudnienia dowodzą tego, że w gospodarce dzieje się gorzej niż zakładali ekonomiści.
Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,3 proc. rok do roku – podał GUS. To wynik gorszy od oczekiwań. Trochę lepiej (a raczej: mniej gorzej) niż przewidywali ekonomiści wypadła produkcja budowlano-montażowa.
Mogłoby się wydawać, że to transport czy energetyka są sektorami kluczowymi dla stanu klimatu. Jednak branżą o największym wpływie na nasze otoczenie jest budownictwo.
Budowa ogrodzenia między sąsiadami bywa czasami przedmiotem sporów. Czy zawsze trzeba uzyskać zgodę sąsiada na taką inwestycję? Kto pokrywa jej koszty i co z późniejszym użytkowaniem i naprawami płotu? Wyjaśniamy.
Sierpień przyniósł bardzo solidne dane o rozpoczynanych inwestycjach i uzyskanych pozwoleniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas