Według danych Komisji Europejskiej sektor budownictwa generuje niemal 40 proc. całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej oraz 36 proc. emisji dwutlenku węgla. Za sporą część tych emisji odpowiada przemysł ciężki, w tym produkcja cementu oraz stali. Szacuje się, że aż trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie.
Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Proponowana zmiana ma nie tylko na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym do 2030 roku oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Ma również na celu zwiększenie tempa renowacji nieefektywnych budynków oraz poprawę wymiany informacji na temat charakterystyki energetycznej.
Czytaj więcej
Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła.
Pięć lat na osiągnięcie bezemisyjności
Według projektu dyrektywy od 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być bezemisyjne, a budynki należące lub zajmowane przez władze publiczne powinny osiągnąć bezemisyjność o dwa lata szybciej. Od 2028 roku obligatoryjne będzie również wyposażenie wszystkich budynków w technologie słoneczne, choć jest to zależne od możliwości technicznych oraz ekonomicznych. Nieco więcej czasu przyznano na wyposażenie w fotowoltaikę budynków znajdujących się w trakcie remontu generalnego – tu termin upływa w 2032 roku.
Wszystkie budynki mieszkalne będą musiały uzyskać do 2030 roku klasę efektywności co najmniej E, a do 2033 roku D. Skala obejmuje klasy energetyczne od A do G, a do ostatniej z nich zalicza się ok. 15 proc. europejskich budynków o najgorszych parametrach energetycznych. W przypadku budynków niemieszkalnych oraz użyteczności publicznej osiągnięcie tych samych klas efektywności energetycznej obowiązywałoby od kolejno 2027 oraz 2030 roku. Poprawa charakterystyki energetycznej miałaby następować w przypadku sprzedaży budynku lub jego generalnego remontu. W przypadku wynajmu budynku następowałoby to w przypadku podpisania nowej umowy.