Dekarbonizacja budynków na już. UE negocjuje nowe przepisy

Do 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność węglową. Do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez sektor budowlany.

Publikacja: 02.01.2023 12:19

Budowa i eksploatacja budynków odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2, z czego 28 proc. pocho

Budowa i eksploatacja budynków odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2, z czego 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. wynika z zużycia energii do produkcji materiałów i technologii

Foto: AdobeStock

W połowie grudnia posłom Parlamentu Europejskiego i Radzie Unii Europejskiej udało się osiągnąć porozumienie ws. reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Jednym z ustaleń było utworzenie od 2027 roku odrębnego systemu ETS dla sektora transportu i budynków, który ma ruszyć od 2027 roku, czyli rok później niż zakładała pierwotna propozycja Komisji Europejskiej. ETS2 stanowi jeden z instrumentów, dzięki którym Unia Europejska będzie w stanie zrealizować swoje cele klimatyczne, które obejmują ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55 proc. względem roku 1990 do końca dekady oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budownictwo
Sektor przed wielkimi wyzwaniami
Materiał partnera
Bank Ochrony Środowiska wspiera zieloną transformację w budownictwie
Budownictwo
Budownictwo coraz bardziej zielone. Fabryki z których inni powinni brać przykład
Budownictwo
Ekologiczny dom wybieramy ze względu na oszczędności a nie ekologię
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budownictwo
UE chce zielonego budownictwa. Trzeba będzie remontować domy