Meksyk: Foki łysieją przez zmiany klimatu

Rosnące temperatury sprawiać mogą, że foki w Meksyku częściowo bądź całkowicie tracą futro. To zły znak – utrudnia to zwierzętom polowania oraz utrzymanie ciepła, gdy dłużej znajdują się pod wodą.

Publikacja: 30.05.2023 14:02

Foka plamista

Foka plamista

Foto: Stock Adobe

Jak pisze portal naukowy New Scientist, niektóre foki zamieszkujące wybrzeża Oceanu Spokojnego coraz częściej tracą sierść. Badacze podkreślają, że bardzo źle wpłynie to na zwierzęta – łysienie sprawi bowiem, że narażone będą one na problemy zdrowotne. Znacząco pogarsza to izolację termiczną fok i utrudnia im polowania. 

Naukowcy z Uniwersytetu Queretaro w Meksyku, którzy prowadzą badania nad tymi zwierzętami, uważają, że powodem takiego stanu rzeczy mogą być zmiany w diecie zwierząt, które wywołały zmiany klimatu. Eksperci pobrali próbki futra trzynastu kotików meksykańskich pochodzących z archipelagu San Benito u wybrzeża Meksyku, a następnie przeanalizowali je za pomocą skaningowej mikroskopii elektronowej i spektroskopii rentgenowskiej. Dzięki temu naukowcy mogli określić, jak zdrowe były mieszki włosowe fok.

Badacze wskazują, że zmiany strukturalne – nawet jeśli mniej poważne – wykryto nawet w próbkach pobranych od fok, które wydawały się mieć zdrowe futro. - Sugeruje to, że zmiany są stopniowe, a łysienie pojawia się dopiero po rozległym uszkodzeniu strukturalnym sierści - zaznacza Karina Acevedo-Whitehouse z Uniwersytetu Queretaro w Meksyku.

Czytaj więcej

USA: Króliki ciemnieją. Starają się przetrwać w nowych warunkach

Powodem zła dieta

Naukowcy wykluczyli obecność bakterii, grzybów, roztoczy oraz wszy, które także mogą powodować łysienie. Zmiany, które dostrzeżono w futrze zwierząt sugerują natomiast, że zwierzęta mają niedobory żywieniowe.

Skąd te problemy u fok? To zwierzęta, które żywią się przede wszystkim innymi gatunkami morskimi, takimi jak ryby czy kałamarnice. Rosnące temperatury sprawiają jednak, że coraz częściej żywić się one muszą innymi, niż zazwyczaj zwierzętami, a te są dla nich zdecydowanie mniej pożywne. Zmiany w spożywanym pokarmie mogą mieć wpływ na białka, które odpowiadają za utrzymanie w zdrowiu mieszków włosowych.

Foki przez łysienie mają także problem z polowaniami. Pozbawione izolacji termicznej zwierzęta muszą bowiem poświęcać dużo więcej energii na utrzymanie temperatury ciała pod wodą.

Badacze ostrzegają, że może to zagrozić przetrwaniu fok na tym obszarze. 

Zwierzęta
Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom
Zwierzęta
W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy
Zwierzęta
Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?
Zwierzęta
Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zwierzęta
Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji