PAS walczy z kopciuchami. W centrum Warszawy stanął licznik

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego ma zmusić do działania władze stolicy, a także uświadomić mieszkańcom korzyści z wymiany trujących kotłów.

Publikacja: 14.04.2021 12:48

PAS walczy z kopciuchami. W centrum Warszawy stanął licznik

Foto: Fot: Polski Alarm Smogowy

„Kopciuchy” stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale ich liczba wciąż jest niepokojąco wysoka, z kolei tempo ich wymiany – zdecydowanie zbyt wolne.

Tymczasem – jak  przypomina Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przyczynia się do przedwczesnej śmierci 46 tysięcy obywateli. Tymczasem zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jedynie 26% mieszkańców Mazowsza jest świadomych konieczności wymiany „kopciuchów”. A bez wiedzy na temat obowiązującego prawa oraz dostępnych dopłat z urzędu miasta, trudno będzie przyspieszyć ten proces.

Czytaj też: POLSKA BEZ SMOGU – akcja społeczna „Rzeczpospolitej” i Polskiego Alarmu Smogowego

Dlatego dzisiaj o 10:00 w centrum Warszawy Polski Alarm Smogowy uruchomił licznik warszawskich „kopciuchów” – chce zmobilizować mieszkańców mieszkańców Warszawy do szybszej wymiany kotłów, a Urząd Miasta do zintensyfikowania działań.

Od 1 stycznia 2023 „kopciuchy” działające na Mazowszu, w tym w Warszawie, staną się nielegalne, a do zakończenia procesu ich likwidacji lub wymiany na inne źródła ciepła zostało jeszcze tylko niecałe dwadzieścia miesięcy. Licznik Kopciuchów przypomina, że zegar tyka, a kotłów nie ubywa, choć w stolicy jest ich do wymiany ponad 15 tysięcy. W ubiegłym roku, według danych Urzędu Miasta Warszawa, wymieniono 186 pieców w lokalach miejskich i 525 w lokalach prywatnych – to zdecydowanie zbyt wolno, by zdążyć z wymianą wszystkich do 2023 roku.

Jako przykład pozytywnej zmiany w tej kwestii można podać Kraków, gdzie doprowadzono do likwidacji niemal wszystkich kotłów na węgiel i drewno. W latach 2012-2018 zlikwidowano 21 tys. kotłów, a jedynie w 2017 roku liczba złożonych wniosków o wymianę wyniosła aż 6071. Polski Alarm Smogowy uważa, że Warszawa również jest w stanie podołać wyzwaniu, musi jednak bardziej się postarać o skuteczne dotarcie do właścicieli kotłów i usprawnienie obsługi wniosków składanych o wymianę.

Oprócz ekranu LED uruchomiono witrynę internetową licznikkopciuchów.pl, na której można dowiedzieć się więcej na temat dostępnych dopłat do wymiany kotłów i obowiązującej uchwały antysmogowej.

– Mamy nadzieję, że licznik kopciuchów zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotłów na węgiel i drewno emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii informacyjnej o wchodzącym za 2 lata zakazie użytkowania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”