Afryka, kontynent, który najbardziej narażony jest na zmiany klimatyczne, mimo że w najmniejszym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, to jedno z miejsc na świecie, w których wyraźnie widać, jak tragiczny wpływ na planetę mogą mieć działania człowieka. Poza coraz częściej występującymi tam ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, mieszkańcy kontynentu muszą mierzyć się także z zagrożeniami związanym ze zdrowiem. - Kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny. Zmiany klimatu już teraz wpływają na zdrowie na wiele sposobów, między innymi poprzez częstsze i ekstremalne zjawiska pogodowe oraz więcej ognisk chorób - zauważył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Jak zaznaczają eksperci, zmiany klimatyczne zwiększają między innymi ryzyko występowania chorób, które od dawna są powszechne w Afryce. Region ten odpowiada za ponad 90 proc. globalnego obciążenia malarią, a WHO szacuje, że zmiany klimatyczne w latach 2030-2050 doprowadzą do dodatkowych 60 tys. zgonów rocznie. To prawie 15-procentowy wzrost.
Czytaj więcej
Kontynent afrykański generuje zaledwie 2-3% światowych emisji CO2, ale konsekwencje zmian klimatycznych odczuwa szczególnie boleśnie.
Komarom, które przenoszą choroby, pasują zmiany klimatu
Ostra choroba pasożytnicza, jaką jest malaria, przenoszona jest przez komary. O zarażenie się nią jest szczególnie łatwo w całej Afryce Środkowej oraz na terenie Indonezji, Papui Nowej Gwinei, południowej Azji i północnej Ameryce Łacińskiej. Owady te występują bowiem w ciepłym i wilgotnym klimacie, a wysoka temperatura jest dla nich pomocna w tworzeniu lęgowisk. „Wyższe temperatury oraz częstsze i większe opady poszerzą siedliska komarów przenoszących malarię, tworząc nowe potencjalne punkty zapalne dla infekcji” – ocenia WHO.
W 2007 roku Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu przewidywała, że do 2030 roku kraje rozwijające się będą potrzebowały dodatkowych 5 miliardów dolarów rocznie na leczenie "przypadków biegunki, niedożywienia i malarii spowodowanych zmianami klimatycznymi".