Afryka. Zmiany klimatu napędzają malarię i inne choroby. Powodem komary

Raport z badania opublikowanego przez portal Phys.org mówi, iż zmiany klimatyczne w latach 2030-2050 doprowadzą do tego, że w Afryce z powodu malarii umierać będzie rocznie kolejnych 60 tys. osób. „Kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny” – podkreślają eksperci.

Publikacja: 03.01.2023 10:35

Afryka. Zmiany klimatu napędzają malarię i inne choroby. Powodem komary

Foto: AdobeStock

Afryka, kontynent, który najbardziej narażony jest na zmiany klimatyczne, mimo że w najmniejszym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, to jedno z miejsc na świecie, w których wyraźnie widać, jak tragiczny wpływ na planetę mogą mieć działania człowieka. Poza coraz częściej występującymi tam ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, mieszkańcy kontynentu muszą mierzyć się także z zagrożeniami związanym ze zdrowiem. - Kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny. Zmiany klimatu już teraz wpływają na zdrowie na wiele sposobów, między innymi poprzez częstsze i ekstremalne zjawiska pogodowe oraz więcej ognisk chorób - zauważył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zdrowie
Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie
Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Zdrowie
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji