Nowa analiza przeprowadzona przez Instytut Gallupa wykazała, że ​​ludzie, którzy doświadczyli ekstremalnych upałów, częściej zgłaszali gorsze samopoczucie. Zdaniem naukowców, w związku z kryzysem klimatycznym, który powoduje, że temperatury stają się coraz wyższe, globalny dobrobyt może spaść o około 17 proc. do końca tej dekady - podaje CNN. 

- To badanie to nowy sposób patrzenia na to, jak zmiany klimatyczne wpływają na ludzi na całym świecie - powiedziała Nicole Willcoxon, dyrektor badawcza projektu Gallupa. - I chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na samopoczucie ludzi, to badanie pokazuje, że istnieje wyraźny związek między wzrostem temperatury a spadkiem oceny życia - dodała i zaznaczyła, że upały mają wpływ na nasze życie, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę.

W ciągu 15 lat Instytut Gallupa przeprowadził badanie wśród 1,75 miliona osób ze 160 krajów. Korzystając z danych temperaturowych z NASA, naukowcy przyjrzeli się ekstremalnym upałom, które miały miejsce 30 dni przed wywiadem z respondentami, a następnie porównali to z ich oceną życia.

Wyniki badań wskazują, że jeden dzień ekstremalnych upałów wiąże się ze spadkiem samopoczucia o 0,56 proc. - To ważne ustalenia, które przywódcy powinni wziąć pod uwagę podczas oceny wpływu zmian klimatycznych - powiedziała Willcoxon. - Myślę, że dużo uwagi poświęca się skutkom ekonomicznym i koncentrowaniu się na tym, jakiego rodzaju ekstremalne warunki pogodowe mogą wystąpić, ale trzeba też się zastanowić, jak to wpływa na ludzi - zaznaczyła. 

Czytaj więcej

Ryzyko zachorowania na te choroby wzrasta ze zmianą klimatu

Nierówny wpływ

Badacze odkryli, że wpływ upałów na dobrostan jest bardziej znaczący wśród starszych pokoleń oraz ludzi żyjących w krajach, w których społeczeństwo jest mniej przygotowane do radzenia sobie z ekonomicznymi żniwami kryzysu klimatycznego. W raporcie zauważono również, że osoby mieszkające w najbardziej wysuniętych na południe regionach, są narażeni na rosnące ryzyko wysokich temperatur i związanym z tym pogorszeniem samopoczucia. Wymieniono tu między innymi Zatokę Meksykańską i Chiny.

Naukowcy powiązali wysokie temperatury i związane z nimi katastrofy, takie jak susza, z poważnymi konfliktami i brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Uznali, że oba te czynniki mogą skłonić ludzi z biedniejszych krajów do migracji do bogatszych krajów o chłodniejszym klimacie. Badając region delty rzeki Mekong w Wietnamie, naukowcy zauważył, że wskaźniki życia spadły o 11 proc. między kwietniem 2015 r. a czerwcem 2016 r. Region cierpiał wówczas z powodu najgorszej suszy od dziesięcioleci.

- Badania klimatyczne pokazują, że istnieje wyraźne ryzyko masowej migracji, narastających podziałów społecznych i nierówności, potencjalnych kryzysów żywnościowych i tym podobnych. To badanie nie mierzyło tych rzeczy bezpośrednio, ale uważamy, że widać tu wyraźną implikację. Jeśli dobrostan będzie nadal spadał na poziomach, które przewidujemy, te problemy mogą się jeszcze bardziej zaostrzyć - podkreśliła Nicole Willcoxon.

Czytaj więcej

Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Zdrowie psychiczne w upalnej przyszłości

Podczas gdy raport wykazał, że dobrostan może spaść o 17 proc. w ciągu następnych ośmiu lat, naukowcy stwierdzili, że prognoza nie uwzględnia zdolności świata do przystosowania się do kryzysu klimatycznego. 

Robbie Parks, epidemiolog środowiskowy z Columbia University's Climate School, powiedział, że „sondaż jest skutecznym sposobem na zachęcenie do pociągnięcia odpowiednich dźwigni ws. działań klimatycznych”. - Podczas gdy ludzie rozumieją, że zmiany klimatyczne są pod wieloma względami okropne i zaczynają rozumieć, jak wpływają na ich codzienne życie – a zwłaszcza na ich zdrowie i samopoczucie – ja przekonałem się, że jest to naprawdę dobry stymulator politycznej motywacji do działania i wprowadzenia zmian - powiedział. - Mamy w tym temacie dużo do zbudowania - powiedziała Willcoxon. - Przewidujemy, że upalne temperatury będą dużo częstsze. Przyglądanie się temu i śledzenie tego będzie naprawdę ważne - podsumowała badaczka.