Słowacka i łotewska ofensywa przeciw zaśmiecaniu środowiska

Łotwa i Słowacja, które w tym roku wprowadziły systemy kaucyjne, nie były pod tym względem pionierami w Europie , ale zastosowały niespotykane wcześniej rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych.

Publikacja: 24.02.2022 13:18

Od początku tego roku klienci słowackich sklepów mogą zwracać do supermarketów puszki  po napojach i

Od początku tego roku klienci słowackich sklepów mogą zwracać do supermarketów puszki po napojach i butelki PET (o pojemności od 0,1 do 3 litrów), odzyskując 15 eurocentów kaucji.

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Butelki zbieraliśmy z jezior, opakowania po napojach wypełniały nasze rzeki i zaśmiecały nasze góry. Dzięki systemowi kaucyjnemu butelki znikną, ponieważ ci, którzy wcześniej nie zwracali na nie uwagi, będą mieli teraz motywację, by je zebrać – podkreślał Ján Budaj, minister ds. środowiska Słowacji, podczas uroczystej ceremonii uruchomienia systemu kaucyjnego w styczniu 2022 roku.

Zdaniem Budaja, wprowadzenie tego systemu, co określił jako ofensywę przeciwko zaśmiecaniu środowiska, to punkt zwrotny dla Słowacji, gdzie – według danych ministerstwa – co roku wprowadza się na rynek około miliarda plastikowych butelek PET i ok. 500 milionów puszek napojowych. – Większość z tych opakowań nie była poddawana recyklingowi i zaśmiecała środowisko naturalne. Dzięki systemowi kaucyjnemu to się już skończy. Zbierzemy co najmniej 90 proc. opakowań i zapewnimy efektywny recykling – zaznaczał słowacki minister środowiska.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Tworzywa sztuczne
Świat nie radzi sobie z recyklingiem plastiku. Nowe dane nie napawają optymizmem
Tworzywa sztuczne
Coca-Cola w ogniu krytyki aktywistów. Spór o 4 miliony ton plastiku
Tworzywa sztuczne
Gigant paliwowy pozywa Kalifornię: „Jesteśmy oczerniani”. W tle spór o recykling
Tworzywa sztuczne
Nowy materiał rozwiąże problem plastiku? "Zamienianie CO2 w coś wartościowego"
Tworzywa sztuczne
Eksporterzy ropy blokują odchodzenie od plastiku. „Moralna porażka” szczytu ONZ