W Stanach Zjednoczonych przemysł lotniczy odpowiada za 2,5 proc. krajowych emisji dwutlenku węgla oraz 3,5 proc. globalnego ocieplenia. We wrześniu prezydent Joe Biden zaproponował zrównoważoną ulgę podatkową na paliwo w ramach konkursu Sustainable Aviation Fuel Grand Challenge. Biden postawił sobie za cel obniżenie emisji w lotnictwie o 20 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie w pełni zeroemisyjnego sektora lotnictwa do 2050 roku. Według Yahoo News, bez przejścia na zrównoważone paliwo, lotnictwo może pochłonąć nawet 22 proc. pozostałego światowego budżetu węglowego do połowy stulecia.
Czytaj więcej
Pierwszy lot holenderskiego Boeinga 737 wykorzystującego syntetyczny kerosen udowadnia, że istnieje szansa na loty, które mniej obciążają środowisko. Jaka przyszłość czeka ekologiczne paliwa lotnicze?
W ramach programu SPARC naukowcy przez ostatnie 4 lata badali możliwości uprawy Brassica carinata, czyli gorczycy etiopskiej, skupiając się na praktykach zapewniających najwyższą wydajność plonów. Jak się okazało, jej uprawy są możliwe poza sezonem, z uwagi na dość lekkie zimy na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Roślina radzi sobie również na nieurodzajnych gruntach. Ponadto produkty uboczne produkcji paliwa mogą być wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt.
„Ponieważ gorczyca jest uprawiana poza sezonem, nie konkuruje z innymi roślinami spożywczymi i nie powoduje problemów z żywnością a paliwem. Ponadto jej uprawa zapewnia wszystkie korzyści dla upraw okrywowych związane z jakością wody, zdrowiem gleby, bioróżnorodnością i zapylaniem" – potwierdza Puneet Dwivedi, współautor badania. Dwivendi podkreśla, że należy skupić się na budowie lokalnej infrastruktury do kruszenia nasion i przetwarzania oleju na zrównoważone paliwo lotnicze.
„Nasze wyniki byłyby szczególnie istotne dla stanu Georgia, który jest szóstym co do wielkości konsumentem konwencjonalnego paliwa lotniczego w kraju, gospodarzem najbardziej ruchliwego lotniska na świecie oraz siedzibą Delty, wiodącej globalnej firmy lotniczej” – uważa Dwivendi. „Gorczyca etiopska ma potencjał, aby przynieść korzyści dla naszych obszarów wiejskich, przemysłu lotniczego i, co najważniejsze, zmian klimatycznych”.