Za nami najgorętszy marzec w historii pomiarów w Europie. Nowe dane ekspertów

Naukowcy szacowali, że po przejściu zjawiska El Niño tendencja do występowania kolejnych rekordów temperatur zaniknie, tymczasem od lipca 2023 roku trwa niemal nieprzerwanie.

Publikacja: 10.04.2025 11:55

Koniec marca był w Polsce wyjątkowo ciepły.

Koniec marca był w Polsce wyjątkowo ciepły.

Foto: JAAP ARRIENSN/NurPhoto via AFP

Naukowcy współpracujący z unijną usługą ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) ustalili, że ubiegły miesiąc był drugim najcieplejszym marcem na świecie, a jeśli chodzi o pomiary w Europie – możemy mówić o historycznym rekordzie.

Najcieplejszy marzec w historii pomiarów w Europie

Warto przypomnieć, że 2024 rok został przez naukowców uznany za najcieplejszy w historii pomiarów. Styczeń 2025 roku okazał się najgorętszym styczniem, a luty zajął trzecie miejsce, plasując się za lutym 2024 i 2016 roku. Od lipca 2023 roku niemal każdy miesiąc wyróżniał się temperaturą o co najmniej 1,5 stopnia Celsjusza wyższą niż średnia sprzed okresu rewolucji przemysłowej. Choć spodziewano się, że wraz z nadejściem zjawiska La Niña, które zwykle przynosi ochłodzenie, tendencja ulegnie zmianie, to wszystko wskazuje na to, że nie należy się spodziewać zmian.

Czytaj więcej

Rusza największa na świecie wycinka lasów. Obszar o powierzchni Belgii pod topór

Jak ustalili naukowcy z unijnej usługi ds. zmian klimatu Copernicus (C3S), tegoroczny marzec był globalnie o 1,6 stopnia Celsjusza cieplejszy niż w epoce przedindustrialnej. Średnia temperatura w Europie wzrosła do ponad 6 stopni Celsjusza, co oznacza wzrost o 0,26 stopnia Celsjusza w stosunku do poprzedniego najcieplejszego marca z 2014 roku. Średnia temperatura powietrza na kontynencie była o 2,41 stopnia Celsjusza wyższa od średnia dla marca z lat 1991-2020.

Europa: Rok 2025 pod znakiem ekstremalnych zjawisk 

Wraz z wyższymi temperaturami Europa doświadczyła ekstremalnych zjawisk – zarówno suszy, jak i ulewnych deszczy. Wilgotniejsze niż zwykle warunku panowały głównie na południu kontynentu, oraz w Norwegii, dużej części Islandii i częściach północno-zachodniej Rosji. Wielka Brytania oraz Irlandia mierzyły się z rekordowo niskimi opadami, podobnie jak część Niemiec, Irlandii, Turcji oraz Szwecji.

Ekstremalne zjawiska zaobserwowano również w innych częściach świata – w Azji Środkowej pojawiła się intensywna fala upałów, a inne kraje, np. Argentyna, nawiedziły silne opady deszczu.

Kolejną niepokojącą anomalią, zaobserwowaną w ubiegłym miesiącu, był rekordowo niski poziom arktycznego lodu morskiego. Marzec był czwartym miesiącem z rzędu, kiedy odnotowano wyjątkowo niski zasięg lodu morskiego, który wyniósł 6 proc. poniżej średniej. Warto dodać, że w marcu zasięg ten zwykle osiąga swoje roczne maksimum. To najgorszy wynik w ciągu 47 lat rejestrowania danych.

Naukowcy z C3S ostrzegają, że kolejne rekordowo ciepłe miesiące jasno wskazują na to, że świat znajduje się coraz dalej od celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury.

Naukowcy współpracujący z unijną usługą ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) ustalili, że ubiegły miesiąc był drugim najcieplejszym marcem na świecie, a jeśli chodzi o pomiary w Europie – możemy mówić o historycznym rekordzie.

Najcieplejszy marzec w historii pomiarów w Europie

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Czy Wenecja pójdzie pod wodę w erze zmian klimatu? Nowe prognozy naukowców
Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?