Zanieczyszczenie powietrza mocnym hamulcem wzrostu

Coraz bardziej zanieczyszczone powietrze tylko w Indiach obniża wzrost PKB o 0,56 punktu procentowego rocznie.

Publikacja: 28.07.2023 10:29

Fatalna jakość powietrza zagraża nie tylko zdrowiu mieszkańców Indii, ale również gospodarce kraju

Fatalna jakość powietrza zagraża nie tylko zdrowiu mieszkańców Indii, ale również gospodarce kraju

Foto: shutterstock

Według szacunków Banku Światowego w Bangladeszu, Indiach, Nepalu i Pakistanie zanieczyszczenie powietrza prowadzi rocznie do ponad 2 milionów zgonów. Długość życia mieszkańców Indii jest w wyniku oddychania powietrzem tak słabej jakości średnio o pięć lat krótsza.

Naukowcy potwierdzają, że wśród zanieczyszczeń powietrza pyły zawieszone PM2,5 są zdecydowanie jednymi z najgroźniejszych dla zdrowia i życia. Opublikowany w tym roku raport Banku Światowego wykazał, że aż 94 proc. ludzi na całym świecie oddycha powietrzem, które nie spełnia kryteriów bezpieczeństwa ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Problem ten szczególnie dotyka mieszkańców regionu Azji Wschodniej i Pacyfiku, gdzie silnie zanieczyszczonym powietrzem oddycha ok. 2,2 miliarda ludzi.

Najbardziej narażone na kontakt z powietrzem fatalnej jakości są osoby najbiedniejsze. W Indiach niemal 15 proc. populacji zalicza się do osób skrajnie ubogich, czyli takich, które zarabiają dziennie nie więcej niż 1,90 dolara. Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma medycznego „Lancet” w ubiegłym roku, w 2019 roku w Indiach aż 1,7 miliona osób zmarło przedwcześnie w wyniku oddychania silnie zanieczyszczonym powietrzem. Stanowiło to niemal 17,8 proc. wszystkich zgonów w tym kraju. Według danych Banku Światowego na niebezpieczne poziomy zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM2,5 jest narażonych 98,8 proc. Hindusów.

Fatalna jakość powietrza zagraża nie tylko zdrowiu mieszkańców Indii, ale również gospodarce kraju. Według badania opublikowanego w „Lancet” w 2019 roku w wyniku licznych chorób i zgonów związanych z silnie zanieczyszczonym powietrzem kraj utracił 37 miliardów dolarów, czyli 1,4 proc. PKB. Jak podaje inne źródło, badanie przeprowadzone przez organizację pozarządową Clean Air Fund oraz organizację handlową Confederation of Indian Industry Indie w tym samym roku utraciły 1,3 miliarda dni roboczych, ponieważ pracownicy lub członkowie ich rodzin cierpieli z powodu problemów zdrowotnych wynikających ze smogu.

W najnowszym raporcie Banku Światowego, dotyczącego wpływu zanieczyszczenia powietrza na produkt krajowy brutto Indii, dokonano analizy zmian poziomu atmosferycznego pyłów zawieszonych PM2,5 na PKB poszczególnych regionów kraju w latach 1998–2020. Jak podkreślono w dokumencie, w tym czasie narażenie na kontakt z powietrzem skażonym pyłami zawieszonymi PM2,5 w kraju drastycznie wzrosło, o ponad 50 proc. Jedynie pod koniec badanego okresu nieco spadło, co było spowodowane przestojem związanym z wybuchem pandemii Covid-19.

Obecnie średnie poziomy narażenia na powietrze skażone PM2,5 w Indiach przekraczają 50 µg/m3, a w niektórych okręgach nawet 100 µg/m3. Stanowi to dawkę mniej więcej 20 razy wyższą niż poziomy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, a także ponaddwukrotnie więcej niż własne standardy Indii. Szczytowe poziomy np. w Delhi przekraczają nawet 500 µg/m3.

Jak twierdzą autorzy analizy, oddychanie tak skażonym powietrzem zdecydowanie zmniejsza produktywność pracowników w pracy oraz zwiększa ich absencję z powodu choroby. Według raportu niesie też za sobą wiele negatywnych skutków dla wszystkich sektorów gospodarki. Pracownicy starają się migrować z obszarów najsilniej zanieczyszczonych, które zwykle bywają również najbardziej produktywne pod względem ekonomicznym.

W raporcie zauważono, że redukcja zanieczyszczenia powietrza mogłaby wywrzeć zbawienny wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Oszacowano, że gdyby każdego roku do końca badanego okresu zanieczyszczenie rosło o 50 proc. wolniej, PKB Indii byłby o 4,51 proc. wyższy. Eksperci podkreślają, że redukcja zanieczyszczenia powietrza w kraju będzie z pewnością wymagać sporych środków oraz zmian strukturalnych w gospodarce, jednak w perspektywie długoterminowej przyniesie wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i zdrowotnych.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?