Francja idzie na wojnę z „szybką modą”. Zakaz reklamy oraz opłaty

Francuski parlament przyjął projekt ustawy, która ma pomóc w ograniczeniu popularności tzw. szybkiej mody, czyli masowej produkcji tanich ubrań, głównie z tworzyw sztucznych. Paryż chce obłożyć producentów tanich ubrań dodatkowymi opłatami.

Publikacja: 20.03.2024 11:00

Według danych organizacji ekologicznej Refashion, w ciągu ostatniej dekady we Francji liczba sprzeda

Według danych organizacji ekologicznej Refashion, w ciągu ostatniej dekady we Francji liczba sprzedawanych ubrań wzrosła aż o miliard rocznie, osiągając 3,3 miliarda produktów, czyli ponad 48 sztuk na mieszkańca.

Foto: Jason Alden: 2023 Bloomberg Finance LP

Każdego roku na całym świecie ok. 90 milionów ton odzieży trafia na wysypiska, z czego zdecydowaną większość stanowią ubrania wykonane z tworzyw sztucznych. Eksperci szacują, że bez przeprowadzenia zmian, do końca obecnej dekady świat będzie generować 134 miliony ton odpadów tekstylnych rocznie.

Poza produkcją ogromnej ilości odpadów, przemysł odzieżowy odpowiada również za 10 procent globalnych emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczanie wody, co jest skutkiem zarówno farbowania i przetwarzania tekstyliów, jak i uwalniania drobin mikroplastiku podczas produkcji materiałów syntetycznych.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Odzież
Marki odzieżowe nie rezygnują z paliw kopalnych. Coraz więcej sztucznych tkanin
Odzież
Moda gorsza dla klimatu niż latanie samolotem. Nowy trend może pomóc
Odzież
Haute couture dla niezamożnych. Używane ubrania to już nie obciach
Odzież
Zara stworzyła sukienki z emisji dwutlenku węgla
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Odzież
Gucci, Balenciaga, Valentino, H&M, Zara i inni a wegańska skóra