Firma macierzysta Zary, Inditext, nawiązała współpracę z LanzaTech z Illinois – startupem, który w chińskiej hucie poddaje wychwycone emisje dwutlenku węgla szeregowi procesów. Przy pomocy mikrobów emisje są przekształcane w etanol w procesie fermentacji, a następnie w glikol monoetylenowy, będący jednym ze składników używanych do produkcji niskoemisyjnej przędzy poliestrowej. Z niej z kolei wytwarza się tkaninę, z której powstały projekty linii zrównoważonych sukienek. Co więcej, materiał może zostać poddany ponownej fermentacji, co może być krokiem w stronę zamkniętego obiegu produkcji i zmniejszenia odpadów pochodzących z branży modowej.

Ponieważ jednak poliester składa się tylko w 20 proc. z glikolu monoetylenowego, wpływ nowej tkaniny na klimat nie jest wyeliminowany, a jedynie zredukowany.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z Inditex i Zarą, która wprowadza na rynek modę stworzoną z emisji dwutlenku węgla” – powiedziała w oświadczeniu Jennifer Holmgren, dyrektor generalna LanzaTech. „LanzaTech dysponuje technologią, która może pomóc markom modowym i sprzedawcom ograniczyć ich wpływ na emisję dwutlenku węgla. Współpracując z Zarą, znaleźliśmy nową drogę do recyklingu emisji dwutlenku węgla do produkcji tkanin”.

Zara kilkakrotnie była oskarżana o greenwashing, zarzucany większości sieciówek, wprowadzających do obiegu ogromne ilości ubrań w ramach nawet kilkunastu kolekcji rocznie. Zarzucano jej m.in., że wykorzystywanie poliestru wyprodukowanego z pochodzących z recyklingu butelek plastikowych, nie jest przyjazne dla środowiska. Raz przetworzony materiał nie wróci bowiem do obiegu i w efekcie stanie się odpadem.

Na początku tego roku fundacja Change Markets opublikowała raport Synthetics Anonymous, w którym poddano analizie deklaracje dużych marek modowych dotyczące zrównoważonego rozwoju. Jak się okazało, aż 59 proc. z nich nie ma odzwierciedlenia w faktycznych działaniach firm. Najwyższe pozycje w rankingu zajęła Zara oraz Gucci, jako marki będące w stanie udowodnić wysiłki w zakresie wprowadzania bardziej ekologicznych rozwiązań.