Aktualizacja: 05.11.2024 01:47 Publikacja: 16.12.2021 16:40
Foto: materiały prasowe
Firma macierzysta Zary, Inditext, nawiązała współpracę z LanzaTech z Illinois – startupem, który w chińskiej hucie poddaje wychwycone emisje dwutlenku węgla szeregowi procesów. Przy pomocy mikrobów emisje są przekształcane w etanol w procesie fermentacji, a następnie w glikol monoetylenowy, będący jednym ze składników używanych do produkcji niskoemisyjnej przędzy poliestrowej. Z niej z kolei wytwarza się tkaninę, z której powstały projekty linii zrównoważonych sukienek. Co więcej, materiał może zostać poddany ponownej fermentacji, co może być krokiem w stronę zamkniętego obiegu produkcji i zmniejszenia odpadów pochodzących z branży modowej.
Mimo wielu inicjatyw mających ograniczyć wykorzystywanie syntetycznych tekstyliów w modzie, popularne sieciówki z nich nie rezygnują. Co druga marka potwierdza, że w ciągu ostatnich lat zwiększyła wykorzystanie m.in. poliestru. Wśród nich są najbardziej znane marki odzieżowe.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Francuski parlament przyjął projekt ustawy, która ma pomóc w ograniczeniu popularności tzw. szybkiej mody, czyli masowej produkcji tanich ubrań, głównie z tworzyw sztucznych. Paryż chce obłożyć producentów tanich ubrań dodatkowymi opłatami.
Przemysł modowy odpowiada dziś za 10 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla - to więcej, niż cały transport lotniczy.
Na świecie rośnie zainteresowanie kupowaniem odzieży z drugiej ręki. Ubieranie się w stroje, które ktoś już wcześniej nosił, nie jest postrzegane jako obciach. To często świadomy wybór, ale i ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Według najnowszej analizy, w ciągu najbliższych 5 lat należy spodziewać się wzrostu popularności wegańskich materiałów, zwłaszcza w Europie.
Od przyszłego roku przewoźnicy zapłacą wyższe myto. Rząd doliczy opłaty za emisje CO2. Karne myto ma zachęcić do zakupu elektrycznych ciężarówek.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Przemysł i spedytorzy domagają się dopuszczenia do ruchu w Polsce długich zestawów. Ministerstwo Infrastruktury nie mówi „nie”.
Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Według Najwyższej Izby Kontroli, gospodarowanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS było zgodne z przepisami, ale nie chroniło w sposób wystarczający interesów budżetu państwa oraz powiązania poniesionych wydatków z redukcją emisji CO2.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas