Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie

Specjalizująca się w handlu zieloną energią polska spółka Respect Energy będzie przewodniczyć konsorcjum, które w Australii planuje zbudować największą farmę offshore na świecie.

Publikacja: 21.08.2023 09:51

Respect Energy będzie przewodniczyć konsorcjum, które w Australii planuje zbudować największą farmę

Respect Energy będzie przewodniczyć konsorcjum, które w Australii planuje zbudować największą farmę offshore na świecie.

Foto: Adobe Stock

Spółka Respect Energy uczestniczyła w budowie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Teraz firma kierowana przez Sebastiana Jabłońskiego będzie liderem konsorcjum firm, które rozpoczyna budowę gigantycznej farmy wiatrowej u wybrzeży Australii. Projekt nosi nazwę Elanora Offshore.

5 gigawatów - największa morska elektrownia wiatrowa na świecie

Konsorcjum ogłosiło rozpoczęcie realizacji projektu morskiej energetyki wiatrowej o mocy 5 gigawatów (moc przyłączeniowa – AC, prawie 6GW mocy zainstalowanej - DC) u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego zadeklarowanego obszaru Australii w Gippsland.

Wśród członków utworzonego konsorcjum znajdują się:

• EnergyAustralia, główny australijski sprzedawca i wytwórca energii posiadający

1.6 milionów klientów na terenie wschodniej Australii

• Boskalis, jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków.

• Polpo Investments, rozwijająca w przeszłości na kontynencie australijskim elektrownie wykorzystujące energię odnawialną na skalę przemysłową.

Czytaj więcej

Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki

- Po kilku tygodniach od ogłoszenia planów związanych z inwestycją w największą morską farmę wiatrową na świecie z przyjemnością przekazujemy więcej informacji na temat tego ogromnego projektu o nazwie Elanora Offshore. Cieszymy się, że projekt budowy największej farmy offshore na świecie – współtworzony przez Respect Energy Holding – skupił wokół siebie najlepszych światowych ekspertów, którzy łączą siły tworząc Konsorcjum złożone z firm z branży energetycznej. Zespół Elanora Offshore jest doskonale przygotowany do pomyślnego zrealizowania każdego etapu tego ważnego projektu – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding.

- Wraz z pozostałymi członkami Konsorcjum uczestniczymy w wieloetapowym procesie związanym z budową farmy u wybrzeży stanu Wiktoria. Po osiągnięciu pełnej operacyjności, projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh czystej, bezpiecznej energii rocznie - wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40 proc. obecnego zapotrzebowania na energię w Wiktorii – dodaje Sebastian Jabłoński.

Największą farmę offshore na świecie

Maya Malik, szefowa projektu Elanora Offshore i założycielka założycielka KIMAenergy podrkeśla, że jej firma jest głęboko zaangażowania w projekt morskiej energetyki wiatrowej w Australii.

- Naszym celem jest sprawne wdrożenie wiodącej na świecie, zrównoważonej technologii morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy być częścią sprawiedliwej transformacji - zapewniając korzyści lokalnym społecznościom i minimalizując wpływ na środowisko – zaznacza Maya Malik, CEO Elanora Offshore. Zespół KIMAenergy pracował w projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW na całym świecie i będzie kierował rozwojem projektu Elanora Offshore z siedzibą w stanie Wiktoria.

Członek konsorcjum - EnergyAustralia, obsługuje na terenie Australii elektrownie o mocy ponad 5000 megawatów, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.

- Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn - wskazuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.

Czytaj więcej

Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?

Inny członek konsorcjum - Boskalis, ma dwudziestoletnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej w Australii. Dzięki doświadczeniu tego partnera projekt Elanora Offshore zyska dostęp do wysoce wyspecjalizowanych zasobów morskich farm wiatrowych i statków, co znacznie zmniejsza ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

- Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych. Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshore - podkreśla Marcel van Bergen, Dyrektor w firmie Boskalis.

Po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód, pierwsza faza projektu Elanora Offshore osiągnie planowaną operacyjność w 2032 r. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 r., zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.

Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii
Odnawialne Źródła Energii
Rekordowy maj w UE. Paliwa kopalne wygenerowały mniej energii niż wiatr i słońce
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?