Aktualizacja: 19.03.2025 00:23 Publikacja: 10.05.2023 17:08
Foto: Fotorzepa/ Bartłomiej Sawicki
Mocne słońce i silny wiatr sprawiły, że 10 maja po południu Polskie sieci elektroenergetyczne odnotowały rekordowe pokryciu zapotrzebowania na prąd przez odnawialne źródła energii.
Jak wskazuje portal Globenergia dzień wcześniej sama fotowoltaika pobiła rekord produkcji, generując w ujęciu godzinowym 8644 MWh. Dziś również spodziewaliśmy się potencjalnego rekordu, ale nie udało się go pobić. Wynik był jednak bardzo blisko rekordowej wartości, a PV wygenerowały między 11 a 12 aż 8 273 MWh.
Dynamiczny rozwój technologii odnawialnych źródeł energii otwiera przed przedsiębiorcami i gospodarstwami domowymi nowe możliwości w zakresie uniezależnienia się od rosnących kosztów energii i zmienności rynku.
ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, udział czystej energii w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 45 procent, co stanowi wynik lepszy o 5 punktów procentowych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego – wynika z raportu think tanku energetycznego Ember. Co więcej, po raz pierwszy czysta energia osiągnęła wynik lepszy niż paliwa kopalne.
Azja Centralna także odczuwa skutki zmian klimatu i powodowanych przez nie zjawisk pogodowych. Władze Tadżykistanu wprowadziły ograniczenie dostaw energii elektrycznej. Powód? Brak wody w elektrowniach wodnych, które produkują 90 proc. energii potrzebnej temu krajowi.
Najnowsza analiza think tanku Ember wykazała, że w unijnym miksie energetycznym w ciągu pierwszego półrocza 2024 energia słoneczna i wiatrowa dominowały nad energią z paliw kopalnych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Projekty grupujące turbiny wiatrowe, fotowoltaikę oraz magazyny energii byłyby najbardziej komplementarnym produktem do zaoferowania na rynku. Czekamy jednak na zmianę przepisów – mówi Ewelina Szczepańska, deputy country menager EDP Renewables Polska.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Blisko pół miliarda złotych wyniosą odpisy gdańskiej Energi, które wpłyną na wyniki finansowe spółki za poprzedni rok. Straty z tego tytułu – to jak tłumaczy Energia – w dużym stopniu efekt nietrafionych decyzji inwestycyjnych w OZE zawartych na chwilę przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Spółka narazie nie informuje czy będzie składać doniesienia do prokuratury w tej sprawie.
Od tego w jaki sposób i co równie ważne, w jakim tempie zostanie przeprowadzona transformacja energetyczna w Polsce zależy utrzymanie konkurencyjności i tym samym przyszłość naszej gospodarki. Dziś „Rzeczpospolita” inicjuje projekt „Panel Transformacji Energetycznej”.
Największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest transformacja przemysłu i transportu – oceniają eksperci firmy doradczej PwC.
Przed nami dwie fale wielkiego procesu inwestycyjnego: energetyczna i robotyzacyjna – wskazują przedstawiciele PKO BP.
Transformacja w Polsce postępuje – odnawialne źródła energii - miały w minionym roku blisko 30-proc. udział w miksie energetycznym. Budowa niezależnej energetyki jest elementem strategii bezpieczeństwa kraju - dlatego ten kurs powinien być kontynuowany.
Ten proces w Polsce trwa od lat. Zadanie nie jest łatwe, bo ze względu na zaszłości historyczne mamy do nadrobienia większy dystans. Udział węgla w krajowym miksie co prawda spada, ale wciąż stanowi blisko 60 proc.
Transformacja energetyczna jest priorytetem Polskiego Funduszu Rozwoju w bieżącym roku i będzie fundamentem nowej strategii tej instytucji, ale nie dotyczy tylko energetyki – deklaruje Piotr Matczuk, prezes PFR.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Te dane jednak – jak wskazuje branżowe stowarzyszenie skupiające elektrociepłownie – mogą być mylące. Patrząc na liczbę gospodarstw domowych to jednak ciepło systemowe jest najpopularniejszym źródłem ciepła. Rząd zapowiada także walką z tzw. nowym podatkiem od ogrzewania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas