Mocne słońce i silny wiatr sprawiły, że 10 maja po południu Polskie sieci elektroenergetyczne odnotowały rekordowe pokryciu zapotrzebowania na prąd przez odnawialne źródła energii.

Jak wskazuje portal Globenergia dzień wcześniej sama fotowoltaika pobiła rekord produkcji, generując w ujęciu godzinowym 8644 MWh. Dziś również spodziewaliśmy się potencjalnego rekordu, ale nie udało się go pobić. Wynik był jednak bardzo blisko rekordowej wartości, a PV wygenerowały między 11 a 12 aż 8 273 MWh.

Czytaj więcej

OZE na dobrej drodze, aby wysłać węgiel do lamusa

Jednak równocześnie dosyć mocno wiało. W ujęciu godzinowym wiatraki wykręciły 5575 MWh. Przełożyło się to na łączny rekord produkcji energii z odnawialnych źródeł energii - podkreśla portal zajmujący się energetyką. Między godziną 11 a 12 fotowoltaika i energetyka wiatrowa produkowały łącznie 13 848 MWh.

Dzisiaj o godz. 12 OZE (farmy wiatrowe i PV) pracowały z mocą 13,9 GW i zaspokajały 68,5 proc. zapotrzebowania na moc. Duża produkcja energii z OZE przekłada się na wysokie wartości eksportu energii praktycznie do wszystkich kierunków. Dzięki temu idało się uniknąć przymusowych wyłączeń źródeł generowania OZE.