Aktualizacja: 23.01.2025 22:02 Publikacja: 16.12.2022 17:01
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z analizy pt. „Solar Power Surge: The energy price shock and the low-carbon transition”, w tym roku światowy potencjał energetyki słonecznej wzrósł najbardziej od 11 lat. W największej mierze zasługę tę należy przypisać Chinom oraz krajom europejskim. Jak wskazują autorzy raportu, rynek OZE wciąż zyskuje na opłacalności, podczas gdy paliwa kopalne będą coraz bardziej niestabilne.
Według think tanku Ember, w lecie 2022 roku energia słoneczna wygenerowała w Unii Europejskiej 12 proc. mocy, co stanowi rekord oraz wzrost o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Fotowoltaika zasiliła w niemal 25 proc. Niderlandy oraz niemal w 20 proc. Niemcy i Hiszpanię. Ember szacuje, że pozwoliło to zaoszczędzić ok. 29 miliardów euro, które zostałoby wydane na wytworzenie energii z gazu.
ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, udział czystej energii w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 45 procent, co stanowi wynik lepszy o 5 punktów procentowych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego – wynika z raportu think tanku energetycznego Ember. Co więcej, po raz pierwszy czysta energia osiągnęła wynik lepszy niż paliwa kopalne.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Azja Centralna także odczuwa skutki zmian klimatu i powodowanych przez nie zjawisk pogodowych. Władze Tadżykistanu wprowadziły ograniczenie dostaw energii elektrycznej. Powód? Brak wody w elektrowniach wodnych, które produkują 90 proc. energii potrzebnej temu krajowi.
Najnowsza analiza think tanku Ember wykazała, że w unijnym miksie energetycznym w ciągu pierwszego półrocza 2024 energia słoneczna i wiatrowa dominowały nad energią z paliw kopalnych.
Projekty grupujące turbiny wiatrowe, fotowoltaikę oraz magazyny energii byłyby najbardziej komplementarnym produktem do zaoferowania na rynku. Czekamy jednak na zmianę przepisów – mówi Ewelina Szczepańska, deputy country menager EDP Renewables Polska.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Orlen zapowiada przedstawienie zaktualizowanej strategii grupy do grudnia 2024 roku. Spółka postawi m.in. na przyspieszenie inwestycji w OZE, ale zapowiada analizę wszystkich obszarów działalności. Wiadomo już, że morska farma Baltic Power będzie budowana z portu w Danii, a nie – jak zapowiadał poprzedni zarząd spółki – z portu w Świnoujściu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Choć już na ponad połowie terytorium kraju najgorsze piece bezklasowe powinny zostać zlikwidowane, część mieszkańców nadal z nich korzysta. A zawieszenie dopłat z „Czystego powietrza” utrudnia ich wymianę.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Zużycie węgla na świecie w 2024 roku osiągnęło nowe maksimum, jednak w kolejnych latach popyt na paliwo powinien się ustabilizować. Mimo że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, dodatkowe wolumeny dostarczą odnawialne źródła energii.
Przez dziesięć miesięcy NFOŚiGW wiedział o patologiach w Czystym Powietrzu i nie wprowadził zmian, które by je wyeliminowały. Te zaniechania kosztowały podatnika co najmniej miliard złotych - uważa Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas