Morawiecki: środowisko to dla Polski wartość nadrzędna

Udostępnij

Podczas konferencji Togetair 2021 premier przekonywał o tym, że dobry klimat to „cel narodowy”, jednak transformacja energetyczna musi się odbyć z uwzględnieniem sprawiedliwości społecznej.  

Premier Mateusz Morawiecki otworzył trzeci polskiego Dzień Szczytu Klimatycznego Togetair 2021, konferencji online dotyczącej ochrony klimatu i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, ekspertów oraz administracji centralnej.

Czytaj też: Największe gospodarki świata będą redukować emisje szybciej

W swoim przemówieniu premier podkreślał konieczności intensyfikacji działań środowiskowych, nazywając je „celem narodowym” i „społecznym wyzwaniem” i zapewniając, że rząd z niego nie zrezygnuje.

Tą nadrzędną wartością jest życie całego społeczeństwa. Życie oczywiście właśnie w tym czystym środowisku, w zdrowym, czystym środowisku i dobrym klimacie – mówił Morawiecki.

Celem ma być więc – jak mówił premier – nie tylko poprawia powietrza, ale też jakości życia. Morawiecki podkreślał również wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej i gospodarczej mówiąc również o konieczności odciążenia społeczeństwa jej kosztami, aby wprowadzanie realnych zmian było możliwe. Stwierdził, że „to wartości arcypolskie, bo to Polska i Polacy skorzystają na transformacji”.

„Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę z tego, że są szerokie rzesze społeczeństwa, które nie mogą ponosić zasadniczego kosztu transformacji energetycznej. Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby ten koszt transformacji był rozłożony właściwie, a właściwie to znaczy tak, że te grupy społeczne, które są najmniej uposażone, te, które najbardziej są uzależnione również od dotychczasowego naszego modelu energetycznego muszą mieć perspektywę zmiany i my o taką perspektywę zabiegamy i to również jest nasze zobowiązanie, to również jest nasz cel, żeby doprowadzić do zmian klimatycznych na zasadzie takiej, która będzie sprawiedliwa społecznie” – mówił premier.

Zadeklarował również konieczność odejścia od paliw kopalnych, podkreślając ich nierentowność dla finansów publicznych. „Z perspektywy Polski, która jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu, jest niezwykle ważne, byśmy przeszli na transport niskoemisyjny, elektryczny lub wodorowy” – dodał premier.

Jednym z celów ma być również przejście na transport elektryczny: – „Nasz cel to elektromobilność, postawienie na czysty transport, czysty transport w miastach, w mniejszych miejscowościach, na elektryczne autobusy, ale także elektryczne samochody, na hybrydowe samochody, wodór” – powiedział Morawiecki.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maciąg podkreślała znaczenie walki o klimat w kontekście społecznym. Mówiła, że „dziś stoimy przed potężnym wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu. Te działania musimy podejmować dla dobra przyszłych pokoleń i rząd Prawa i Sprawiedliwości je systematycznie podejmuje”.


Udostępnij
Zamknij
© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone Źródło: Rzeczpospolita
Zamknij