Grecja znów płonie. Kilkadziesiąt pożarów w kraju

Greccy strażacy od poniedziałku walczą z trzema pożarami lasów w okolicy Aten. Dotychczas ewakuowano co najmniej 6 kurortów turystycznych.

Publikacja: 18.07.2023 16:56

Pożary w Grecji.

Pożary w Grecji.

Foto: AFP

Grecja zmaga się obecnie łącznie z 81 pożarami w całym kraju, z czego największe trawią lasy w okolicy Aten. Płoną lasy w Kouvaras, Dervenoxorii oraz Kallithei, miejscowościach leżących nieopodal stolicy kraju. Sytuacja jest poważna, a niebezpieczeństwo dodatkowo wzmaga fakt, że temperatury w Grecji rosną, a wiatry przybierają na sile, co oznacza, że ogień może się łatwo rozprzestrzeniać. W poniedziałek władze miasta zdecydowały się zamknąć autostradę Ateny-Korynt.

Według rzecznika greckiej straży pożarnej Ioannisa Artopoiosa, silne wiatry będą się utrzymywać, a najbardziej zagrożonymi regionami w kraju są Attyka, Grecja Środkowa, Peloponez, Kreta, Cyklady oraz Morze Egejskie Północne, gdzie prędkość wiatru ma wzrosnąć do 7 stopni w skali Beauforta.

Czytaj więcej

Sezon pożarów w Hiszpanii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie

Jak ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna, fala upałów panująca obecnie w regionie Morza Śródziemnego ma się nasilić do połowy tygodnia, a w niektórych regionach utrzyma się nawet do sierpnia.

Obecnie Grecja zmaga się z antycyklonem Charon, który przybył z Afryki Północnej i odpowiada za ekstremalnie wysokie temperatury w regionie. To drugi, po Cerberze, antycyklon, który przyniósł do Europy ekstremalne fale upałów. Upały na świecie są też częściowo wynikiem zjawiska pogodowego El Niño oraz emisji gazów cieplarnianych, które wpływają na wzrost globalnych temperatur.

W ubiegły piątek temperatura w Atenach przekroczyła 40°C, sięgając 45°C na Placu Syntagma w centrum miasta i nawet 48°C na Akropolu. Władze miasta zdecydowały się ograniczyć możliwość jego zwiedzania w godzinach największego upału, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo odwiedzających, a przedstawiciele Czerwonego Krzyża rozdawali zwiedzającym butelki z wodą, przypominając, jak istotne jest spożywanie sporej ilości płynów.

Czytaj więcej

Pożary w Kanadzie. Toksyczny dym dotarł aż nad Nowy Jork

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis, którego wieści o rozprzestrzeniających się pożarach lasów w kraju zastały w Brukseli, podkreślił, że ryzyko związane z ich wystąpieniem jest mocno spotęgowane przez ocieplający się klimat.

– Zawsze mieliśmy pożary i zawsze będziemy je mieć. Ale wraz ze skutkami kryzysu klimatycznego doświadczamy ich z coraz większą intensywnością – stwierdził.

W ubiegłym roku pożary lasów w Grecji strawiły obszar 22 512 hektarów.

Lasy
„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lasy
Projekty sadzenia lasów w Afryce w ogniu krytyki. „To niszczenie ekosystemów”
Lasy
Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu
Lasy
Wycinka lasów tropikalnych Amazonii wyhamowała. Najlepszy wynik od lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lasy
Firma z Dubaju kontroluje miliony hektarów lasów w Afryce. W tle kredyty węglowe