Pod rządami Jaira Bolsonaro, który wraz z końcem ubiegłego roku ustąpił z urzędu prezydenta Brazylii, wycinka drzew w amazońskim lesie deszczowym drastycznie wzrosła. Szacuje się, że w czasie jego kadencji średnie roczne wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 75,5 proc. w ciągu dekady.

Ubiegły rok był dla tego cennego przyrodniczo obszaru dramatyczny – w pierwszym kwartale 2022 roku zniszczono o 64 proc. więcej lasów deszczowych Amazonii niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Wycięto 941 kilometrów kwadratowych, co stanowi najwyższy kwartalny wskaźnik wylesiania w historii Brazylii. Kolejny rekord został pobity trzy miesiące później – okazało się, że pierwsze sześć miesięcy minionego roku przyniosły straty w wysokości 3988 kilometrów kwadratowych cennego lasu deszczowego.

Czytaj więcej

Rekordowe wycinanie lasów Amazonii. Brazylijski prezydent to popiera

Jak wynika z opublikowanych niedawno danych programu DETER Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych INPE, ostatni miesiąc sprawowania przez Bolsonaro urzędu prezydenta był dla największego lasu deszczowego na świecie równie tragiczny, jak poprzednie. Okazuje się, że w grudniu zniszczeniu uległo 218,4 kilometrów kwadratowych pokrywy leśnej Amazonii. To obszar niemal czterokrotnie większy niż nowojorski Manhattan i o 150 proc. większy, niż obszar, który został wylesiony w grudniu 2021 roku (wycięto wówczas 87,2 km kwadratowe). W trakcie ośmiu lat funkcjonowania programu DETER, miniony grudzień był trzecim najgorszym pod względem zniszczonej powierzchni Amazonii.

Wylesianie Amazonii zbliżyło się do rekordowego poziomu w krytycznych miesiącach pory suchej, kiedy las często trawią pożary. Zgodnie z danymi Monitoring of the Andean Amazon Project (MAAP), w ubiegłym roku w amazońskim lesie deszczowym wybuchło niemal 1000 poważnych pożarów, z czego zdecydowana większość w Brazylii (72 proc.), najczęściej na terenach świeżo wylesionych. Pożary prowadzą do uwalniania ogromnych ilości dwutlenku węgla, a wycinka drzew na wielką skalę sprawia, że obecnie spora część Puszczy Amazońskiej emituje więcej dwutlenku węgla niż jest w stanie pochłonąć.

Czytaj więcej

Nowy prezydent Brazylii nadzieją na zatrzymanie wyniszczenia Amazonii

Nowo zaprzysiężony prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva obiecał walczyć z wylesianiem Amazonii i już pierwszego dnia sprawowania urzędu podpisał pakiet siedmiu dekretów wykonawczych, w ramach których m.in. przywrócił organ zarządzający funduszem Amazon Fund o wartości 1,2 miliarda dolarów, stworzonego z myślą o ochronie Puszczy Amazońskiej.