Aktualizacja: 16.02.2025 14:40 Publikacja: 09.01.2023 14:18
Foto: Bloomberg
Pod rządami Jaira Bolsonaro, który wraz z końcem ubiegłego roku ustąpił z urzędu prezydenta Brazylii, wycinka drzew w amazońskim lesie deszczowym drastycznie wzrosła. Szacuje się, że w czasie jego kadencji średnie roczne wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 75,5 proc. w ciągu dekady.
Ubiegły rok był dla tego cennego przyrodniczo obszaru dramatyczny – w pierwszym kwartale 2022 roku zniszczono o 64 proc. więcej lasów deszczowych Amazonii niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Wycięto 941 kilometrów kwadratowych, co stanowi najwyższy kwartalny wskaźnik wylesiania w historii Brazylii. Kolejny rekord został pobity trzy miesiące później – okazało się, że pierwsze sześć miesięcy minionego roku przyniosły straty w wysokości 3988 kilometrów kwadratowych cennego lasu deszczowego.
W 2024 roku w brazylijskiej części amazońskiego lasu deszczowego wybuchło ponad 140 000 pożarów, co stanowi najwyższy wynik od 17 lat. Rząd Brazylii potwierdza, że szokujące dane stanowią wynik pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i działalności przestępczej.
Nowe badania pokazują, że sadzenie drzew nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla klimatu. Jak zauważają naukowcy, niekiedy zalesianie może dać zaskakujący efekt, przeciwny do zamierzonego.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.
Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.
Już niedługo nikt nie uzna za słuszny pomysłu państwowych regulacji wolności słowa, ponieważ ułuda swobody wypowiedzi na platformie kontrolowanej przez oligarchę będzie bardziej kusząca.
Mały, dwusilnikowy samolot King Air rozbił się na ulicach Sao Paulo w Brazylii. Lokalne służby poinformowały o śmierci co najmniej dwóch osób.
Prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział podczas spotkania rządu, że kokaina „nie jest gorsza od whisky” i że jest nielegalna tylko dlatego, że pochodzi z Ameryki Łacińskiej.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio w czasie wizyty w Dominikanie ma ogłosić zajęcie przez administrację USA samolotu należącego do prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.
W ciągu roku ceny kawy na światowych rynkach wzrosły ponad 94 proc. Tymczasem najwięksi jej producenci, jak Brazylia czy Wietnam, widzą już nowe problemy z dostawami ziaren, co zapowiada jeszcze mocniejszy wzrost cen.
- Zrobiłabym dokładnie to, co Donald Trump zrobił z Kolumbią - oświadczyła liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, mówiąc o tym, jak francuski rząd powinien postępować wobec Algierii w kwestii przyjęcia przez ten kraj nielegalnych imigrantów z Francji.
Asteroida 2024 YR4 została zaobserwowana przez teleskopy na Hawajach, w Chile i RPA, 25 grudnia 2024 roku. Na skali Torino wyznaczającej poziom zagrożenia katastrofą kosmiczną, asteroida ta uzyskuje 3 co oznacza, że szansa zderzenia tego ciała niebieskiego z Ziemią przekracza 1 proc.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas