Jaka będzie polityka klimatyczna Niemiec po wyborach? Eksperci o planach CDU

Wybory w Niemczech przebiegły zgodnie z oczekiwaniami, ale wysoki wynik skrajnie prawicowej partii AfD pokazuje, że spora część społeczeństwa jest gotowa podpisać się pod wypowiedziami polityków AfD zaprzeczających wpływowi działalności człowieka na zmiany klimatyczne.

Publikacja: 05.03.2025 15:30

Friedrich Merz, przywódca niemieckiej partii CDU.

Friedrich Merz, przywódca niemieckiej partii CDU.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Niemczech zwyciężył konserwatywny blok CDU/CSU, a na drugim miejscu znalazła się skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), zaprzeczająca naukowemu konsensusowi w sprawie zmian klimatu wywołanych przez działalność człowieka. Czy nowy parlament podtrzyma dotychczasowe ambicje klimatyczne kraju?

Niemcy po wyborach. Jaką politykę klimatyczną będzie prowadzić nowy rząd?

W rankingu Environmental Performance Index (EPI) z 2020 roku, w którym oceniano kraje w oparciu o ich ambicje klimatyczne i podejście do ekologii, Niemcy zajęły 10. miejsce. Kwestie związane z klimatem oraz sprawiedliwą transformacją energetyczną przez lata były tam uznawane za szczególnie istotne, co znajdowało odzwierciedlenie również wśród najistotniejszych zagadnień wskazywanych przez obywateli.

Czytaj więcej

Europa odchodzi od LNG? Nowe dane. Eksperci: transformacja energetyczna działa

Priorytety niemieckich wyborców uległy jednak zmianie – jak wynika z opublikowanego w styczniu sondażu Deutschlandtrend, jedynie 13 proc. ankietowanych wskazało ochronę środowiska oraz klimatu jako budzące największe obawy. W minionej kampanii wyborczej do Bundestagu temat kryzysu klimatycznego nie był w zasadzie obecny, choć Niemcy w dużym stopniu odczuwają skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. W latach 2018-2020 kraj mocno ucierpiał z powodu intensywnych suszy, a w 2021 roku powodzie, które nawiedziły zachodnią część Niemiec, doprowadziły do śmierci ponad 180 osób oraz wielomiliardowych strat.

W wyborach do Bundestagu co piąty głos oddano na radykalnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD), znaną ze sceptycyzmu klimatycznego oraz szerzenia nieprawdziwych informacji dotyczących kryzysu klimatycznego wywołanego działalnością człowieka. W 2019 roku liderka AfD, Alice Weidel, stwierdziła, że „nie ma dowodów na to, że CO2 ma jakikolwiek wpływ na klimat”, a Marc Bernhard, poseł AfD zasiadający w Bundestagu od 2017 roku, uważa, że zmiany klimatu stanowią jedynie „pretekst, aby odebrać nam samochody, pracę i wolność”.

Prof. Matthias Quent, socjolog i ekspert ds. skrajnej prawicy, zauważył, że w ciągu ostatnich lat AfD przyciągnęła wielu nowych wyborców, głównie niezamożnych oraz z niskim wykształceniem, a w trakcie kampanii wyborczej jednoznacznie wspierał ją Elon Musk. Mimo to, choć jej wynik jest niepokojący, to nie przystaje do wcześniejszych prognoz i odbiega od wyników innych skrajnie prawicowych partii w Europie.

Polityka klimatyczna Niemiec. „Pionierzy w dziedzinie czystej energii”

Po wyborach największe partie w Niemczech zgodnie oświadczyły, że wykluczają możliwość utworzenia koalicji z AfD. Zwycięski blok CDU/CSU zapowiedział, że zamierza przestrzegać celów uwzględnionych w Porozumieniu paryskim oraz dążyć do wytyczonych wcześniej ambicji klimatycznych Niemiec. Partia Friedricha Merza  zamierza nadać priorytet transformacji energetycznej i wspierać zielone inicjatywy, zapewniając jednocześnie stabilność gospodarczą.

Jak podkreśla dr Julia Metz, dyrektor Agora Industry, dotychczasowe deklaracje CDU/CSU oraz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), sugerują, że obszary kluczowe dla sprawiedliwej transformacji energetycznej są raczej stabilne.

– Prawdopodobni przyszli liderzy Niemiec wiedzą, że wdrażanie odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla obniżenia cen energii i zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych – uważa Metz.

Zdaniem Christiany Figueres, byłej sekretarz wykonawczej UNFCCC, nowy rząd Niemiec będzie mieć przed sobą poważne wyzwanie. – Niemcy od dawna są pionierami w dziedzinie technologii czystej energii, udowadniając, że przewidywanie ekonomiczne może zapewnić ludziom miejsca pracy i dobrobyt. W czasach narastających zagrożeń klimatycznych i niepewności politycznej nowy rząd ma okazję podwoić wysiłki w tej roli lidera — zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej — i uczynić z Niemiec odpowiedzialnego i niezawodnego partnera dla globalnych przedsiębiorstw chętnych do inwestowania w gospodarkę jutra. – twierdzi Figueres.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Niemczech zwyciężył konserwatywny blok CDU/CSU, a na drugim miejscu znalazła się skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), zaprzeczająca naukowemu konsensusowi w sprawie zmian klimatu wywołanych przez działalność człowieka. Czy nowy parlament podtrzyma dotychczasowe ambicje klimatyczne kraju?

Niemcy po wyborach. Jaką politykę klimatyczną będzie prowadzić nowy rząd?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Donald Trump otwiera nowy front rywalizacji z Chinami. „Piękny, czysty węgiel”
Klimat i ludzie
Donald Trump w sprawie zmian klimatycznych mówi innym głosem niż Amerykanie
Klimat i ludzie
Rolnik z Peru pozywa niemieckiego giganta. Kto zapłaci za skutki zmian klimatu?
Klimat i ludzie
Co różni politykę klimatyczną USA i Rosji? Seria podobieństw i jedna różnica
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Klimat i ludzie
USA uderzają w kraje najbardziej narażone na zmiany klimatu. Decyzja Trumpa
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń