UNICEF alarmuje – w swoim nowym raporcie, który przygotował we współpracy z organizacją badawczą Health Effects Institute, wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza, które długo pomijane było w debatach na temat zdrowia publicznego, stanowi drugi największy czynnik ryzyka zgonu dzieci na świecie.
Czytaj więcej
Choć działania antysmogowe w Polsce powoli zaczynają przynosić efekty, to nie wszyscy i nie wszęd...
Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci. UNICEF podał dane
Jak poinformowano w raporcie State of Global Air (SoGA) przygotowanym przez UNICEF i niezależną organizację badawczą non-profit Health Effects Institute, zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci.
W analizie przeczytać można między innymi, że w 2021 roku ponad 700 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia zmarło właśnie z jego powodu. Pół miliona zgonów miało związek z zanieczyszczeniami, które powstały w pomieszczeniach, gdzie gotuje się posiłki na wolnym ogniu – podkreślają autorzy raportu. Dane te dotyczą przede wszystkim gospodarstw domowych w Azji i Afryce.
Naukowcy zauważają, że zła jakość powietrza może wpłynąć na zdrowie już w okresie prenatalnym. Co więcej, dzieci – ze względu na swoją małą wagę – absorbują dużo więcej zanieczyszczeń niż dorośli. „Co piąte dziecko na świecie umiera na zapalenie płuc, a astma jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą układu oddechowego wśród starszych dzieci” – podkreśla UNICEF.