UNICEF alarmuje: Zanieczyszczenie powietrza zagraża zdrowiu dzieci. Nowe dane

Każdego dnia niemal dwa tysiące dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza - podaje UNICEF w swoim najnowszym raporcie. Eksperci podkreślają, że to drugi czynnik ryzyka zgonu wśród najmłodszych.

Publikacja: 05.07.2024 04:36

Zanieczyszczenie powietrza stanowi stanowi drugi największy czynnik ryzyka zgonu dzieci na świecie –

Zanieczyszczenie powietrza stanowi stanowi drugi największy czynnik ryzyka zgonu dzieci na świecie – twierdzi UNICEF.

Foto: Jacek Dyląg Unsplash

UNICEF alarmuje – w swoim nowym raporcie, który przygotował we współpracy z organizacją badawczą Health Effects Institute, wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza, które długo pomijane było w debatach na temat zdrowia publicznego, stanowi drugi największy czynnik ryzyka zgonu dzieci na świecie. 

Czytaj więcej

Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej

Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci. UNICEF podał dane

Jak poinformowano w raporcie State of Global Air (SoGA) przygotowanym przez UNICEF i niezależną organizację badawczą non-profit Health Effects Institute, zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci.

W analizie przeczytać można między innymi, że w 2021 roku ponad 700 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia zmarło właśnie z jego powodu. Pół miliona zgonów miało związek z zanieczyszczeniami, które powstały w pomieszczeniach, gdzie gotuje się posiłki na wolnym ogniu – podkreślają autorzy raportu. Dane te dotyczą przede wszystkim gospodarstw domowych w Azji i Afryce.

Naukowcy zauważają, że zła jakość powietrza może wpłynąć na zdrowie już w okresie prenatalnym. Co więcej, dzieci – ze względu na swoją małą wagę – absorbują dużo więcej zanieczyszczeń niż dorośli. „Co piąte dziecko na świecie umiera na zapalenie płuc, a astma jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą układu oddechowego wśród starszych dzieci” – podkreśla UNICEF.

Problem dotyczy przede wszystkim biedniejszych krajów. Jak zauważono w raporcie, wskaźnik zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza jest sto razy wyższy w państwach afrykańskich niż w krajach Globalnej Północy.

Czytaj więcej

Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy

UNICEF o zagrożeniu dla zdrowia dzieci

Choć eksperci podkreślają, że – jeśli brać pod uwagę szerszą perspektywę czasową – dokonano postępów w zakresie likwidacji problemu zanieczyszczenia powietrza, to wciąż jest to kwestia, nad którą trzeba pracować. Od 2000 roku wskaźnik zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spadł o ponad połowę – szczególnie dzięki czystej energii, opiece medycznej i zwiększeniu świadomości zdrowotnej. Nie oznacza to jednak, że problem przestał istnieć – w 2021 roku zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ponad ośmiu milionów zgonów na świecie. 

„Mamy nadzieję, że nasz raport o stanie globalnego powietrza dostarczy zarówno informacji, jak i inspiracji do zmian” – powiedziała dr Elena Craft, jedna z autorek raportu. „Zanieczyszczenie powietrza ma ogromne konsekwencje dla zdrowia. Wiemy, że poprawa jakości powietrza i globalnego zdrowia publicznego jest praktyczna i możliwa do osiągnięcia” - dodała. „Nowy raport w ostry sposób przypomina o znaczącym wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie. Zdecydowanie zbyt duży ciężar ponoszą małe dzieci, starsze populacje oraz kraje o niskich i średnich dochodach” – stwierdziła zaś inna autorka badania, dr Pallavi Pant. „To wyraźnie wskazuje na szansę dla miast i krajów na rozważenie jakości i zanieczyszczenia powietrza jako czynników wysokiego ryzyka przy opracowywaniu polityk zdrowotnych i innych programów zapobiegania oraz kontroli chorób niezakaźnych” - podkreśliła. 

Pierwszą przyczyną śmierci dzieci na świecie wciąż pozostaje niedożywienie.

UNICEF alarmuje – w swoim nowym raporcie, który przygotował we współpracy z organizacją badawczą Health Effects Institute, wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza, które długo pomijane było w debatach na temat zdrowia publicznego, stanowi drugi największy czynnik ryzyka zgonu dzieci na świecie. 

Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci. UNICEF podał dane

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Ekstremalne upały w czerwcu przebiły kolejną barierę. Nowe dane naukowców
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Klimat i ludzie
Kryzys klimatyczny napędza kryzys żywnościowy. Półtora miliarda ludzi zagrożone
Klimat i ludzie
Pierwszy kraj w UE testuje podatek od emisji CO2 w rolnictwie. 100 euro od krowy
Klimat i ludzie
Największy sondaż w historii: ludzie na świecie chcą przełomu w sprawie klimatu
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Klimat i ludzie
Światowy Dzień Uchodźcy: zmiany klimatyczne zagrożeniem dla setek milionów ludzi