Polacy chcą odbudowy zasobów przyrodczych. Sondaż przed kluczowym głosowaniem

Kampania „Natura Ratuje Ludzi” ma przypomnieć polskim władzom, że zdecydowana większość Polek i Polaków chce poparcia przepisów dotyczących odbudowy zasobów przyrodniczych, czyli Nature Restoration Law.

Publikacja: 16.06.2024 16:18

77 proc. Polaków oczekuje realizacji obietnic przedwyborczych w zakresie ochrony i odbudowy przyrody

77 proc. Polaków oczekuje realizacji obietnic przedwyborczych w zakresie ochrony i odbudowy przyrody w Polsce – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Foto: Sylwia Bartyzel Unsplash

17 czerwca odbędzie się głosowanie w Radzie Unii Europejskiej, które zadecyduje, czy przepisy mające na celu odbudowę zdegradowanych ekosystemów na terenie Unii Europejskiej wejdą w życie. Choć naukowcy i eksperci jednogłośnie wskazują na konieczność przyjęcia tego prawa, politycy kilku krajów – w tym Polski – zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko.

Taka postawa jest nie tylko sprzeczna z postanowieniami Umowy Koalicyjnej obecnie rządzącej koalicji oraz „100 Konkretów na pierwsze 100 dni” rządów Koalicji Obywatelskiej, ale też ignoruje głos społeczeństwa, które w zdecydowanej większości popiera założenia NRL.

Polacy chcą odbudowy zasobów przyrodniczych

Według raportu niezależnego ośrodka badań i analiz politycznych Instytutu Spraw Publicznych, aż 77 proc. Polaków społeczeństwa i blisko 90 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej oczekuje realizacji obietnic przedwyborczych w zakresie ochrony i odbudowy przyrody w Polsce. Rozporządzenie skupia się na odbudowie ekosystemów, mających kluczowe znaczenie dla rolnictwa, gospodarki oraz standardu życia Polek i Polaków.

Czytaj więcej

Kibice na Euro 2024 bardziej ekologiczni niż piłkarze. Obietnice bez pokrycia

Eksperci szacują, że inwestycja w odbudowę przyrody zwróci się ośmio-, a nawet dziesięciokrotnie, natomiast cena za bezczynność będzie bardzo wysoka. Warto też podkreślić, że obciążenia wynikające z Nature Restoration Law będą dotykać wyłącznie państwo, a nie prywatnych właścicieli gruntów. To kraje członkowskie będą zobowiązane do tego, by skutecznie zachęcić rolników do np. odtwarzania osuszonych torfowisk na swoich gruntach. Działania te będą jednak dla rolników całkowicie dobrowolne.

Koalicja 10%, w skład której wchodzą największe polskie organizacje pozarządowe związane z ochroną przyrody, zapoczątkowała kampanię „Natura Ratuje Ludzi”, w ramach której przedstawiciele społeczeństwa podkreślają, że poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków w dużej mierze zależy od kondycji lokalnej przyrody.

Ekspertka o odbudowie zasobów przyrodniczych: lokalne wysiłki to za mało

Jak podkreśla Marta Klimkiewicz z Fundacji ClientEarth Prawnicy Dla Ziemi, Nature Restoration Law to również skuteczne narzędzie w walce z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym:

– Nature Restoration Law koncentruje się na tych elementach przyrody, które osłaniają nas przed skutkami zmian klimatu: drzewach miejskich, których cień dosłownie ratuje życie podczas fal upałów, torfowiskach, które jak gąbka zatrzymują wodę niezbędną dla rolnictwa, lasach, które spowalniają spływ wody opadowej i zapobiegają powodziom. Potrzebujemy tego typu kompleksowych rozwiązań prawnych na poziomie Unii Europejskiej, ponieważ zmiany klimatu to katastrofalne w skutkach zagrożenie, któremu można się przeciwstawić jedynie wdrażając skoordynowane działania na dużą skalę. Rozproszone, lokalne wysiłki poszczególnych państw to zdecydowanie za mało, żeby zabezpieczyć spokojną przyszłość i stabilny rozwój gospodarczy w Europie. Biznes i instytucje finansowe dostrzegły to już dawno - Europejski Bank Centralny i blisko 100 największych przedsiębiorstw w Unii europejskiej zaapelowało do instytucji UE o przyjęcie ambitnych unijnych przepisów, umożliwiających pilną odbudowę przyrody. Mówią tym samym jednym głosem z ekspertami z IPCC, którzy w najnowszym raporcie wskazują, że bez poprawy stanu przyrody zmiany klimatu i ich niszczycielskie skutki będą nie do zatrzymania – mówi ekspertka.

W sprawie poparcia dla Nature Restoration Law wypowiedziało się 215 polskich naukowców i naukowczyń, 11 ministrów ds. środowiska krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele europejskiego biznesu, 140 europejskich organizacji pozarządowych, a kolejny apel w najbliższych dniach przekażą polskie organizacje pozarządowe. Poparcie dla przepisów wyraziło również polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych ostrzegają, że jedynie 12 proc. Polek i Polaków uważa, że rząd wywiązuje się z obietnic przedwyborczych w zakresie ochrony i odbudowy przyrody w kraju. Głos przeciwko Nature Restoration Law stanowiłby poparcie dla kontynuacji szkodliwej polityki środowiskowej poprzedniego rządu i sygnalizował, że Polska popiera politykę krajów negujących troskę o klimat i środowisko oraz solidarność europejską, jak np. Węgry.

Justyna Choroś z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków OTOP przypomina, że w trakcie poprzedniego głosowania Polska nie poparła rozporządzenia, będącego owocem długotrwałych negocjacji wielu państw i osiągnięcia konsensusu.

– Nie da się ukryć, że po zapowiedziach z kampanii wyborczej, oczekiwania zarówno partnerów z innych krajów Unii Europejskiej, jak i nas w Polsce, były inne. Często więc słyszę od kolegów i koleżanek to pytanie: jak zagłosuje Polska 17 czerwca? Niestety nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale patrząc na wyniki badania opinii społecznej, jak duże jest poparcie dla rozwiązań proprzyrodniczych, głęboko wierzę, że Premier Donald Tusk poprze NRL – podkreśla ekspertka.

Klimat i ludzie
Największy sondaż w historii: ludzie na świecie chcą przełomu w sprawie klimatu
Klimat i ludzie
Światowy Dzień Uchodźcy: zmiany klimatyczne zagrożeniem dla setek milionów ludzi
Klimat i ludzie
Kibice na Euro 2024 bardziej ekologiczni niż piłkarze. Obietnice bez pokrycia
Klimat i ludzie
Wojna w Ukrainie ma katastrofalny wpływ na klimat. Nowe dane na temat emisji CO2
Klimat i ludzie
Zakaz reklamy paliw kopalnych? Reakcje na apel sekretarza generalnego ONZ
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży