Według najnowszego sondażu Eurobarometru, przeprowadzonego przez Komisję Europejską, ponad trzy czwarte (77 proc.) obywateli Unii Europejskiej postrzega zmianę klimatu jako poważny problem. Zmiany klimatu są uważane za najpoważniejszy problem na świecie przez respondentów w siedmiu krajach: Belgii, Danii, Niemczech, Irlandii, Malcie, Holandii, Austrii, Finlandii i Szwecji. Problem ten znajduje się też w pierwszej trójce w 16 z 27 badanych państw członkowskich.
Europejczycy zgadzają się z tym, że podjęcie działań w sprawie zmian klimatu może przynieść korzyści. Większość Europejczyków jest zdania, że za przeciwdziałanie zmianom klimatu odpowiedzialne są Unia Europejska (56 proc.), rządy krajowe (56 proc.) oraz przedsiębiorstwa i przemysł (53 proc.). 35 proc. respondentów jest zaś zdania, że są osobiście odpowiedzialni za rozwiązanie tego problemu. Co więcej, ponad ośmiu na dziesięciu ankietowanych twierdzi, że istotne jest, by rządy krajowe (86 proc.) i Unia Europejska (85 proc.) podjęły działania w celu poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. – np. poprzez korzystanie z energii słonecznej czy kupowanie samochodów elektrycznych. Ponad połowa uważa natomiast, że przejście na zieloną gospodarkę powinno zostać przyspieszone (58 proc.) w obliczu rosnących cen energii i obaw o dostawy gazu po inwazji Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował dziś raport II grupy roboczej, dotyczący wpływu klimatu na regiony świata oraz adaptacji.
Trzy czwarte (75 proc.) Europejczyków zgadza się z tym, że środki podjęte w celu walki ze zmianami klimatu będą zachęcać do innowacji, które sprawią, że przedsiębiorstwa w UE będą bardziej konkurencyjne – 29 proc. "całkowicie się z tym zgadza", z 46 proc. "raczej się z tym zgadza". Prawie tyle samo respondentów (73 proc.) zgadza się też z tym, że koszt szkód spowodowanych zmianami klimatu jest znacznie wyższy od kosztu inwestycji w zieloną transformację (33 proc. "całkowicie się zgadza", 40 proc. "raczej się zgadza"). Siedmiu na dziesięciu respondentów (70 proc.) uważa też, że ograniczenie importu paliw kopalnych spoza UE może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i przynieść korzyści gospodarcze dla UE (27 proc. całkowicie się zgadza, 43 proc. raczej się zgadza). Prawie ośmiu na dziesięciu respondentów (78 proc.) jest natomiast zdania, że należy przeznaczyć więcej publicznego wsparcia finansowego na przejście na czystą energię – nawet jeśli oznacza to zmniejszenie dotacji na paliwa kopalne (36 proc. całkowicie się zgadza, 42 proc. raczej się zgadza).
Jak podkreśla Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że obywatele europejscy rozumieją zagrożenie związane ze zmianą klimatu i nadal wspierają działania w dziedzinie klimatu podejmowane przez UE, rządy krajowe, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. - Dostrzegają długoterminowe zagrożenia wynikające z kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej, ale także szansę na zapewnienie lepszej, zdrowszej i bezpieczniejszej przyszłości, jeżeli podejmiemy teraz działania na rzecz transformacji ekologicznej - mówi.