Rosjanie nie wierzą w kryzys klimatyczny

Choć prezydent Rosji Władimir Putin przyznał niedawno, że syberyjskie pożary stanowią efekt globalnego ocieplenia, znacząca część Rosjan wciąż wątpi w kryzys klimatyczny.

Publikacja: 26.08.2021 14:47

Rosjanie nie wierzą w kryzys klimatyczny

Foto: Bloomberg

Jak wynika z najnowszego sondażu portalu SuperJob, ponad 25 proc. Rosjan pozostaje sceptyczna wobec faktu, że nękające kraj od lat klęski żywiołowe to efekt pogłębiających się zmian klimatu.

Czytaj także: Putin wątpił w ocieplanie się klimatu, ale zmienił zdanie

Sondaż powstał dwa tygodnie po opublikowaniu przez klimatologów ONZ raportu, który jednoznacznie wskazał na wkład działalności człowieka w ocieplanie się planety. W tym czasie Syberia płonęła z powodu pożarów, które – jak potwierdzili naukowcy – podsycane są przez pogłębiające się zmiany klimatyczne. Pożary w Rosji w tym roku były drugimi pod względem skali zniszczenia w tym wieku i szacuje się, że objęły swoimi zasięgami obszar o powierzchni porównywalnej do terytorium Grecji.

Jak wskazywały liczne analizy, zwiększyły one aż 600 razy występowanie upałów na Syberii. Natomiast zdaniem ekspertów, działalność człowieka odpowiada za ponad 87 proc. pożarów lasów borealnych w Rosji.

Tym bardziej zaskakuje sceptycyzm, jaki wykazali ankietowani, spośród których jedynie 51 proc. zadeklarowało, że wierzy w pogłębianie się zmian klimatycznych. Jak donosi portal, stanowi to dwuprocentowy wzrost w porównaniu z ostatnim badaniem z 2009 roku. 26 proc. Rosjan stanowczo zaprzeczyło prawdziwości kryzysu klimatycznego, co stanowi niewielką poprawę w stosunku do wyniku z 2009 roku, gdy denialiści klimatyczni stanowili aż 33 proc. respondentów. Kolejne 23 proc. Rosjan stwierdziło z kolei, że nie są w stanie ocenić realności zmian klimatycznych.

Czytaj także: Rosja truje rekordowo. Strach żyć w tych miastach

Według portalu, ankietowani wyjątkowo często tłumaczą swój sceptycyzm szeregiem teorii spiskowych. „To nie globalne ocieplenie, ale światowe oszustwo wobec całej ludzkości” lub „ocieplanie się klimatu niekoniecznie musi być spowodowane udziałem człowieka”, jak podaje Super Job, to najczęstsze z takich teorii.

Jak wynika z ankiety, najczęściej w kryzys klimatyczny wierzyli ludzie w grupie wiekowej 25-34 lata, spośród których 55 proc. potwierdzało prawdziwość zmian klimatycznych. Najczęściej zaś sceptycyzm wyrażały osoby powyżej 45. roku życia (46 proc.). Denialistów klimatycznych było też więcej wśród mężczyzn (30 proc.) niż kobiet (23 proc.).

ondaż Super Jobs został przeprowadzony w grupie aktywnych zawodowo Rosjan. Wcześniejsza, styczniowa ankieta ONZ wykazała, że aż 65 proc. Rosjan wierzy w kryzys klimatyczny. Z kolei w ubiegłorocznym sondażu rosyjskiej agencji badawczej VTsIOM, 57 proc. zadeklarowało odczuwanie wpływu zmian klimatycznych na codzienne życie.

Jak wynika z najnowszego sondażu portalu SuperJob, ponad 25 proc. Rosjan pozostaje sceptyczna wobec faktu, że nękające kraj od lat klęski żywiołowe to efekt pogłębiających się zmian klimatu.

Czytaj także: Putin wątpił w ocieplanie się klimatu, ale zmienił zdanie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali