Kraje Morza Północnego chcą się stać „Zieloną Elektrownią Europy”

Celem krajów regionu jest generowanie z energetyki wiatrowej na Morzu Północnym co najmniej 65 GW do 2030 roku oraz 150 GW do 2050 roku.

Publikacja: 25.05.2022 10:42

Kraje Morza Północnego chcą się stać „Zieloną Elektrownią Europy”

Foto: Adobestock

Niemcy, Belgia, Niderlandy oraz Dania zobowiązały się na szczycie morskiej energetyki wiatrowej w Danii do budowy co najmniej 150 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym do 2050 roku. Motywacją krajów jest chęć uniezależnienia się od rosyjskiej energii oraz dążenie do realizacji unijnych celów klimatycznych.

Zdaniem duńskiej premier Mette Frederiksen realizacja planu oznaczałaby, że te cztery kraje będą w stanie „dostarczyć ponad połowę całej morskiej energii wiatrowej potrzebnej do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej”. Oprócz tego turbiny wiatrowe zamontowane u wybrzeży krajów będących sygnatariuszami deklaracji będą również dostarczać czysty wodór, który ma zastąpić gaz ziemny i inne paliwa tam, gdzie nie będzie możliwości elektryfikacji. Frederiksen podkreśliła, że uczyni to Morze Północne “zieloną elektrownią Europy”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Energia
Kraje BRICS odchodzą od paliw kopalnych. To sukces jednego państwa
Energia
Zamykanie elektrowni na węgiel staje się faktem. Przełomowa decyzja Brytyjczyków
Energia
Wielka Brytania kończy z węglem. Ostatnia elektrownia do zamknięcia
Energia
Paliwa kopalne wciąż pokrywają większość światowego zapotrzebowania na energię
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Energia
Raport: światowa gospodarka nie potrzebuje więcej ropy, gazu czy węgla