Aktualizacja: 29.01.2025 00:13 Publikacja: 21.05.2024 04:57
„Mamut” jest w s tanie wychwytywać z powietrza 36 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie.
Foto: Heida Helgadottir: Bloomberg Finance LP
Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych oraz jednym z największych zagrożeń dla zdrowia w Europie. I choć przepisy prawa określające dopuszczalne wartości stężenia czynników zanieczyszczenia w powietrzu funkcjonują w UE od około trzech dekad, to w większości państw członkowskich i w wielu europejskich miastach jakość powietrza nierzadko nadal jest niezadowalająca.
By poprawić sytuację i zapobiec tragicznym skutkom zanieczyszczeń powietrza, podejmuje się rozmaite działania. Jednym z nich jest budowa instalacji pochłaniających CO2. Jak informuje CNN, na Islandii powstał właśnie największy tego typu obiekt na świecie. Projekt jest efektem współpracy dwóch firm – szwajcarskiej Climeworks i islandzkiej Carbfix. „Mamut” – bo tak nazywa się instalacja – odsysać może z powietrza tysiące ton dwutlenku węgla rocznie.
Nowe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że za zdecydowaną większość emisji gazów cieplarnianych w Polsce odpowiada spalanie paliw kopalnych (niemal 80 proc.).
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Emisje z turystyki powinny spadać, tymczasem – cały czas rosną. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications” wzywają do natychmiastowych działań w zakresie dekarbonizacji turystyki, ostrzegając, że bierność doprowadzi do podwojenia emisji z tego sektora w ciągu kolejnych 20 lat.
Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i wzywają najbogatsze kraje świata: musicie wziąć na siebie ciężar redukcji emisji.
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 27 na 28 stycznia w Charkowie doszło do dużego pożaru na terenie jednego z zakładów przemysłowych po ataku rosyjskiego drona.
Sondaż opinii publicznej wykazał, że 85 proc. Grenlandczyków nie chce, aby ich arktyczna wyspa - półautonomiczne terytorium Danii - stała się częścią Stanów Zjednoczonych.
Rosjanie mogli głosować i startować w wyborach na Białorusi. Taką samą możliwość otrzymają obywatele Białorusi, którzy chcieliby znaleźć się na rosyjskich kartach wyborczych.
W cieniu globalnego szału na chiński model DeepSeek debiutował inny system sztucznej inteligencji – Lucie. Francuska technologia, która miała być hitem na lutowym paryskim szczycie AI, okazałą się totalną klapą, a bota wyłączono.
Na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi w Krakowie odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Główne siły polityczne szykują się do rywalizacji. Już teraz nie brakuje zaskoczeń i politycznych zwrotów akcji. Również w ramach koalicji rządzącej.
Samolot linii Air Busan zapalił się na międzynarodowym lotnisku Gimhae w Busanie w Korei Południowej. Służby zameldowały, że udało się ewakuować wszystkich 169 pasażerów i siedmiu członków załogi. Ranna została jedna osoba.
Z powodu rosnących kosztów transportu tankowcami nieobjętymi sankcjami USA dwaj najwięksi klienci rosyjskich koncernów naftowych wycofują się z zamówień rosyjskiej ropy z dostawą w marcu.
Amerykański prezydent Donald Trump grozi nawet wojskowym najazdem na największą na świecie wyspę. Co go tam przyciąga?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas