Aktualizacja: 15.11.2024 04:05 Publikacja: 24.07.2024 14:00
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 2015 roku uznawała turkawkę za gatunek narażony, zaś od 2019 roku ptak został sklasyfikowany jako zagrożony.
Foto: Tisha Mukherjee, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Turkawka zwyczajna jest zagrożonym gatunkiem ptaka z rodziny gołębiowatych. Populacja tych zwierząt w ciągu ostatnich lat radykalnie zmalała, czego powodem są między innymi polowania. Mimo że tych ptaków jest coraz mniej, grecki rząd dał zielone światło dla polowań na te zwierzęta – informuje grecki serwis portal Ekathimerini.
Decyzja władz oburzyła Greckie Towarzystwo Ornitologiczne, które stwierdziło, że od 2019 roku ptak sklasyfikowany jest jako zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Jak zaznacza grupa, „greckie Ministerstwo Środowiska wspomaga myśliwych”. Działacze wskazują także, że Grecja – podobnie jak Hiszpania czy Francja – powinna pracować nad ścieżkami migracyjnymi ptaków – zapewnić im ma to odpowiednią ochronę i sprawić, że gatunek się odrodzi.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Wrocławskie zoo poinformowało o narodzinach czterech tygrysów sumatrzańskich, jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.
Naukowcy z Bratysławy poinformowali, że na Słowacji znaleziono pierwsze gniazdo azjatyckiego szerszenia Vespa velutina. Eksperci podkreślają, że pojawienie się tego gatunku inwazyjnego w Polsce jest kwestią czasu.
Populacja łososia północnoatlantyckiego w Norwegii jest na historycznie niskim poziomie. Powód? Hodowla ryb i kryzys klimatyczny. Zdaniem naukowców, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, przyszłość tego gatunku ryb będzie zagrożona.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Władze Szwecji zezwoliły na odstrzał 20 procent populacji niedźwiedzi brunatnych żyjących na terenie kraju – informuje CNN. Mimo że obrońcy przyrody są tym faktem oburzeni, rząd zaznacza, że postępuje zgodnie z dyrektywą dotyczącą polityki dzikiej przyrody.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Wycieczki zorganizowane w Wielkiej Brytanii sprzedają się bardzo dobrze. Widać to po planach biur podróży na nowy sezon.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Jest lato 1986 r. Jadę Karakorum Highway przez malowniczą dolinę rzeki Indus. Korzystam z usług Imrana, kierowcy i przewodnika. Pochodzi z górskiej wioski w dolinie Hunzy, gdzie czas płynie wolniej.
Współczesne Chiny czerpią siłę z mitu Mao Zedonga oraz sukcesu pragmatycznych reform Deng Xiaopinga. Są światowym mocarstwem. Ale autorytaryzm Xi Jinpinga i Komunistycznej Partii Chin pogłębia się.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
15 listopada w Narodowym Forum Muzyki rozpocznie się 21. Festiwal Jazztopad, znany z promowania wielkich osobowości jazzu, jak i nowych artystów, często w Polsce jeszcze nieznanych.
Wizz Air ogłosił dzisiaj, że doda piąty samolot do bazy na lotnisku w Krakowie i przywróci szóstą maszynę w Katowicach. Potrzebuje ich, bo zamierza uruchomić nowe trasy z tych miast.
Do 10 listopada klienci Travelplanet.pl zarezerwowali ponad 15 procent wyjazdów wakacyjnych więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej – podaje ten agent turystyczny. Być może zachęciła ich niższa niż, przed rokiem, cena.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas