TSUE bierze wilki w obronę. Polowanie niezgodne z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zezwolenie na polowanie na wilki w Austrii jest niezgodne z prawem, przychylając się do opinii obrońców zwierząt. Odstępstwo byłoby możliwe, gdyby populacja tych zwierząt była bardziej liczna.

Publikacja: 18.07.2024 13:25

Wilki są objęte ochroną na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej oraz Konwencji Berneńskiej.

Wilki są objęte ochroną na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej oraz Konwencji Berneńskiej.

Foto: Hans Veth Unsplash

Choć unijne prawo zabrania polowań na wilki, rząd kraju związkowego Tyrolu wydał pozwolenie na odstrzał konkretnego przedstawiciela tego gatunku, zidentyfikowanego jako 158MATK.

Powodem było zabicie przez przedstawicieli tego gatunku ok. 20 owiec, co naraziło na straty hodowców. Tymczasowe obejście zakazu obowiązywało w okresie od 29 lipca do 31 października 2022 roku.

TSUE przeciw polowaniu na wilki

Co do zasady wilki są objęte ochroną na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej oraz Konwencji Berneńskiej, ta ostatnia dopuszcza jednak odstępstwa od zakazu polowań w szczególnych sytuacjach.

Obrońcy zwierząt podważyli stanowisko władz austriackiego Tyrolu, powołując się na obowiązujące prawo, a sąd tego kraju związkowego zwrócił się o wskazówki w tej kwestii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem

TSUE orzekł, że „odstępstwo od tego zakazu [polowania na wilki] w celu zapobieżenia szkodom gospodarczym można przyznać jedynie wtedy, gdy populacja wilka ma właściwy stan ochrony, co nie ma miejsca w Austrii”.

Jak zauważył ekspert prawny Jochen Schumacher z Instytutu Ochrony Przyrody i Prawa Ochrony Przyrody w Tybindze w Austrii, orzeczenie to ma konsekwencje dla wszystkich państw unijnych.

Orzeczenie TSUE w sprawie odstrzału wilków

Według danych austriackiej organizacji ochrony zwierząt Bear-Wolf-Lynx Center, od ubiegłego roku w Austrii odstrzelono łącznie 20 wilków. Łącznie w 2023 roku zarejestrowano w kraju obecność 104 przedstawicieli tego gatunku, z czego większość znajdowała się tam tymczasowo i nie polowała. Władze regionalne Austrii zaapelowały o ograniczenie ochrony wilka, twierdząc, że nie jest już gatunkiem zagrożonym.

W odpowiedzi na wyrok TSUE rząd Tyrolu oświadczył, że przepisy zezwalające na polowania na wilki „udowodniły swoją wartość”, a decyzje o odstrzale zwierząt wydawano „odrębnie dla każdego przypadku”, biorąc pod uwagę „szczególne cechy alpejskiego rolnictwa”.

W odpowiedzi austriacki oddział organizacji WWF zaapelował do polityków, aby „odeszli od swoich populistycznych fałszywych rozwiązań”. Podkreślono m.in., że w odróżnieniu od innych krajów unijnych, w austriackich krajach związkowych nie wykorzystywano unijnych funduszy na środki ochrony zwierząt gospodarskich oraz odpowiednie szkolenia dla pasterzy.

Zwierzęta
Szerszenie azjatyckie coraz większym zagrożeniem w Europie. Naukowcy alarmują
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Zwierzęta
Niespodziewana katastrofa. W jaki sposób 24 króliki podbiły cały kontynent?
Zwierzęta
Odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Tego ptaka nie widziano w Polsce ponad 60 lat
Zwierzęta
Norwegia szuka 27 tys. łososi, które uciekły z farmy. Na razie złapano 29 ryb
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Zwierzęta
Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście