Produkcja stali truje na potęgę. Będzie ciężko ją ograniczyć

Według najnowszego raportu firmy Wood Mackenzie, utrzymanie wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C wymaga redukcji w sektorze stali. Z analizy wynika, że jego emisje dwutlenku węgla muszą spać o 75 proc. do 2050 roku. Oznacza to, że światowe emisje stali muszą spaść z ponad 3 miliardów ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (dane z 2020 roku) do 780 milionów.

Publikacja: 12.08.2021 14:18

Produkcja stali truje na potęgę. Będzie ciężko ją ograniczyć

Foto: Adobe Stock

Raport szacuje, że do 2050 roku popyt na stal wzrośnie o 23 proc., a napędzać go będą przede wszystkim gospodarki rozwijające się. Z kolei Chiny i Europa, zdaniem autorów analizy, będą dążyły do ograniczenia jej wykorzystywania. W Chinach przemysł stalowy odpowiada za 10-20 proc. rocznych emisji dwutlenku węgla w kraju. Jest postrzegany jako drugi, po przedsiębiorstwach energetycznych, największy truciciel.

Czytaj także: Dlaczego kraje importują piasek z drugiego końca świata?

Starszy analityk Wood Mackenzie, Mihir Vora podkreśla, że produkcja stali odpowiada obecnie za 7 proc. globalnych emisji CO2.

„Przemysł musi priorytetowo potraktować dekarbonizację, jeśli świat ma osiągnąć cel wzrostu temperatury poniżej 2°C, zgodnie z porozumieniem paryskim. Zaawansowane gospodarki będą musiały zrobić więcej, aby ograniczyć emisje poprzez innowacyjne, nowe ścieżki produkcji stali, takie jak wykorzystanie wodoru, podczas gdy kraje rozwijające się będą powoli wdrażać a ich wkład w redukcję emisji będzie nieznaczny” – uważa Vora.

Raport proponuje pięć sposobów, dzięki którym sektor stali może wesprzeć walkę o utrzymanie globalnej temperatury poniżej 2°C. Według analizy, należy podwoić wykorzystanie złomu i potroić produkcję oraz wykorzystanie bezpośrednio zredukowanego żelaza. Istotne jest również zmniejszenie średniej globalnej intensywności emisji z elektrycznego pieca łukowego o 70 proc. O 30 proc. należy z kolei zredukować intensywność emisji z konwertora tlenowego, a wychwytywanie i przechowywanie pozostałych emisji CO2 o 45 proc.

Szacuje się, że wdrożenie tych rozwiązań pociągnęłoby za sobą zakłócenia na rynkach rudy żelaza i węgla metalurgicznego. Stanowiłoby jednak potężny impuls dla wzrostu zapotrzebowania na wodór w produkcji stali oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Wzrost zużycia złomu musiałby iść w parze ze wzrostem wskaźników jego recyklingu. Jak oceniają autorzy raportu, musiałyby one wzrosnąć z 80-85 do 95 proc. Znacznego rozwoju wymagałyby przy tym łańcuchy dostaw złomu w Indiach i Chinach, szczególnie po 2030 roku.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”