Tak Norwegia chce dekarbonizować budownictwo

Do 2025 roku w kraju normą mają stać się bezemisyjne place budowy. Dominować będą na nich urządzenia elektryczne, coraz częściej sięgać będzie po drewno, a w konsekwencji branża ma stać się bardziej przyjazna środowisku.

Publikacja: 28.06.2021 12:06

Tak Norwegia chce dekarbonizować budownictwo

Foto: Scott Blake/ Unsplash

Dekarbonizacja branży budowlanej to ogromne wyzwanie z uwagi na fakt, że jest to jeden z najbardziej emisyjnych sektorów przemysłu na świecie, generujący około 39% światowych emisji gazów cieplarnianych. Skandynawskie miasta postawiły sobie za cel redukcję tych emisji i wygląda na to, że mogą wkrótce zrewolucjonizować tę branżę i sprawić, że stanie się faktycznie przyjazna dla środowiska.

Jednym z wiodących w tej kwestii miast jest Oslo, gdzie już w 2019 roku wdrożono nowatorski projekt pierwszego na świecie zeroemisyjnego placu budowy Olav Vs. Zauważono przy tym, że używanie urządzeń elektrycznych zamiast silników wysokoprężnych wpłynęło na zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń w okolicy budowy. Dzięki temu projekt pilotażowy bramy Olav Vs był w stanie zaoszczędzić 35 tysięcy litrów oleju napędowego i równowartość 92 500 kg CO2 w porównaniu z wykorzystaniem tradycyjnych maszyn, co stanowi ekwiwalent usunięcia z dróg 20 samochodów na rok.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Zielone technologie
Rusza nowa odsłona programu Czyste Powietrze: Jak zmienią się zasady?
Zielone technologie
Drogo i nieefektywnie: krytyczny raport na temat technologii wychwytywania CO2
Zielone technologie
Spadek sprzedaży pomp ciepła. Za mało wsparcia dla inwestycji
Zielone technologie
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty nawiązują współpracę. „Ogromny atut”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zielone technologie
Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne