Czy sztuczna inteligencja może pomóc w rozwiązaniu problemu potężnej nadprodukcji odpadów i przepełnionych wysypisk śmieci? Technologiczne, innowacyjne startupy są dobrej myśli – według AMP Robotics, niektóre z tych wyzwań można opanować dzięki opartej na wizji maszynowej technologii autonomicznego sortowania surowców wtórnych.
Inne, jak Footprint, są bardziej sceptyczne i wychodzą z założenia, że należy się przede wszystkim skupić na zaprzestaniu produkcji jednorazowych produktów z plastiku. Troy Swope, dyrektor generalny Footprint, mówi, że „recycling to żart, jeśli mówimy o plastiku”.
Według danych Banku Światowego, rocznie produkujemy ponad 2 miliardy ton śmieci, a liczba ta wzrasta z roku na rok i szacuje się, że do 2050 roku na Ziemi będzie się znajdować około 2,4 miliarda ton odpadów. To poważne zagrożenie klimatyczne, śmieci generują bowiem gazy cieplarniane, wpływające postępujące zmiany klimatu – według danych Agencji Ochrony Środowiska, wysypiska śmieci są trzecim największym źródłem emisji metanu w Stanach Zjednoczonych, tuż po sektorze energetycznym i rolnictwie. Od początku lat dwutysięcznych, jego emisje rosną średnio o 9% każdego roku, przyczyniając się coraz bardziej do ocieplania się klimatu.
Recycling wydaje się być dobrym rozwiązaniem, problem tkwi jednak w skali jego przeprowadzania – w całej Unii Europejskiej przetwarza się około 30% odpadów plastikowych, 31% trafia na wysypiska a 39% ulega spaleniu. Na świecie mniej więcej 9% wszystkich odpadów jest poddawanych przetworzeniu – to zdecydowanie za mało, by uporać się z ilością odpadów, jaką generujemy każdego roku. Na nieefektywność procesu i trudne warunki pracy w zakładzie odzyskiwania materiałów zwrócił uwagę Matanya Horowitz, założyciel i dyrektor generalny firmy AMP Robotics, który postanowił wykorzystać robotykę do usprawnienia recyclingu, a zwłaszcza wyjątkowo złożonego procesu sortowania śmieci.
Firma wystartowała w 2014 roku, zatrudniając około 130 pracowników – w kwietniu ubiegłego roku ogłoszono, że AMP Robotics przetworzyła ponad miliard przedmiotów podlegających recyclingowi.