Rekordowe ceny emisji. Polityka klimatyczna zaczyna działać

W ubiegłym roku ceny na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęły wyjątkowo niski poziom, jednak decyzje polityczne ostatnich tygodni przyspieszyły zmianę kursu.

Publikacja: 06.05.2021 11:55

Rekordowe ceny emisji. Polityka klimatyczna zaczyna działać

Foto: Marek Piwnicki/ Unsplash

 Cena emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej sięgnęła we wtorek ponad 50 euro za tonę metryczną, a szacuje się, że do końca roku wzrośnie do 75 euro – to najwięcej od czasu uruchomienia rynku uprawnień w 2005 roku. Według analityków świadczy to o tym, że zdecydowana polityka klimatyczna zaczyna przynosić efekty. Czy rosnące ceny emisji CO2 doprowadzą do uruchomienia inwestycji w innowacyjne, czyste technologie?

Pod koniec marca ubiegłego roku ceny emisji osiągnęły wyjątkowo niski poziom 15 euro, ale już na kilka dni przed przyjęciem przez UE Europejskiego Zielonego Ładu, zakładającego neutralność klimatyczną do 2050 roku, wzrosły dwukrotnie.

Rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej stanowi główne narzędzie do ograniczania emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatyczne, zmuszając zanieczyszczających do kupowania zezwoleń.

Szacuje się, że dzisiaj niektóre spośród technologii ograniczania emisji, takie jak paliwo wodorowe, są nadal zbyt drogie dla producentów stali i chemikaliów, ale dalsze wzrosty cen mogą ich zmotywować do poszukiwania czystszych źródeł energii.

„Cena emisji dwutlenku węgla musi osiągnąć na tyle wysoki poziom, aby Unia Europejska mogła osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku” – uważa Mark Lewis, główny strateg ds. zrównoważonego rozwoju w BNP Paribas. Lewis szacuje, że do 2030 roku cena za tonę metryczną CO2 może wynosić nawet 90 euro.

Większość dochodów pochodzących z unijnego rynku uprawnień do emisji C02 trafia do rządów państw członkowskich, co ma im pomóc inwestować w redukcję emisji. Aby dodatkowo pomóc europejskim firmom pozostać konkurencyjnymi w obliczu wyższych kosztów emisji dwutlenku węgla, Bruksela planuje wprowadzić graniczną taryfę węglową na import zanieczyszczających towarów z zagranicy.

Latem Komisja Europejska ma przedstawić pakiet strategii, mających na celu ograniczenie emisji we wszystkich sektorach, aby osiągnąć cel na 2030 rok, czyli redukcję europejskich emisji gazów cieplarnianych o 55%. Wśród tych reform znaleźć się mają również te dotyczące unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co ma doprowadzić do zwiększenia zapotrzebowania na pozwolenia na emisję CO2 i jednoczesnego ograniczenia samych emisji.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”