Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest dzisiaj najwyższy od co najmniej 3,6 miliona lat – ostrzegają naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration. Poziomy dwóch najważniejszych gazów cieplarnianych – CO2 i metanu – rosną nieustająco i nawet spowolnienie gospodarcze spowodowane wybuchem pandemii w 2020 roku niewiele w tej kwestii zmieniło. Szacuje się, że w ubiegłym roku emisje CO2 były niższe o około 7% – gdyby nie recesja gospodarcza, w 2020 roku wzrost poziomu dwutlenku węgla byłby rekordowy.
Znacząco wzrósł w ubiegłym roku również poziom metanu – gazu cieplarnianego mniej więcej 28 razy silniejszego niż dwutlenek węgla, jeśli chodzi o wpływ na globalne ocieplenie. Wyniósł 14,7 części na miliard, co jest największym rocznym wzrostem odnotowanym od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1983 roku. O ile jednak rekordowych poziomów CO2 spodziewano się, ponieważ gaz pozostaje w atmosferze do 100 lat, to nagły wzrost stężenia metanu był nie lada zaskoczeniem. Mniej więcej 60% emisji metanu jest związanych z działalnością człowieka, głównie hodowlą przemysłową zwierząt, natomiast reszta pochodzi z naturalnego środowiska, takiego jak bagna lub topniejąca zmarzlina.
Czytaj też: Świat idzie na wojnę z metanem. Kuchenki gazowe znikną?
Naukowcy uważają, że spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, uwalnia gazy cieplarniane, m.in. dwutlenek węgla i metan, co spowodowało wzrost temperatury atmosfery ziemskiej do poziomów, których nie można wyjaśnić przyczynami naturalnymi.
„Jesteśmy całkowicie pewni, że wzrost CO2 ociepla planetę” – powiedziała w tym tygodniu Kate Marvel, klimatolożka z NASA. „Jestem jeszcze bardziej przekonana, że CO2 powoduje globalne ogrzewanie niż, że palenie powoduje raka. Świat jest już o ponad 2 stopnie cieplejszy niż przed rewolucją przemysłową”.
Dwutlenek węgla nazywany jest gazem cieplarnianym ze względu na jego zdolność do zatrzymywania promieniowania słonecznego i ograniczania go do atmosfery. Jest niewidoczny, bezwonny i bezbarwny i odpowiada za 63% ocieplenia będącego efektem działania gazów cieplarnianych.