W ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska zaprezentowała swój nowatorski i ambitny plan zbudowania miasta NEOM o zerowej emisji CO2. Projekt The Line zakłada stworzenie inteligentnego miasta, które całkowicie zmienia podejście do designu, innowacji i technologii. Ma być zbudowane na pięciu nowych filarach, które nadadzą mu ten wyjątkowy profil – bliskość, gęstość, różnorodność, mobilność i zrównoważony rozwój.

Czytaj też: Koniec ery betonu: pora na „zielone miasta” w Polsce

NEOM ma zostać zbudowane wokół natury, bez samochodów i dróg, i reprezentuje nowoczesny i proekologiczny sposób myślenia o integracji rozwoju ze środowiskiem naturalnym, zamiast bezrefleksyjnego zalewania go betonem. Projekt stanowi realizację pomysłu saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana i kluczową część Saudi Vision 2030, która ma na celu m.in. rozwój sektora publicznego i uniezależnienie Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej.

NEOM ma stanowić swoisty kraj w kraju, a cała energia wykorzystywana w nim będzie w 100% odnawialna – w tym energia słoneczna, wiatrowa i wodorowa – aby zapewnić czyste, całkowicie wolne od zanieczyszczeń środowisko miejskie.

Społeczności Line będą miały charakter poznawczy, co oznacza, że ​​będą „uczyć się” poprzez ciągłą interakcję ze swoimi mieszkańcami, aby stać się bardziej wydajnymi, zrównoważonymi i odpornymi. Projekt ma być silnie wspierany przez sztuczną inteligencję, a celem jest wykorzystanie nawet 90% dostępnych danych do zwiększenia możliwości infrastruktury – czyli znacznie więcej niż 1% zwykle wykorzystywanych w istniejących, inteligentnych miastach.

NEOM ma też szansę odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu jednego z najpilniejszych problemów świata: powszechnego dostępu do świeżej wody. Ponad miliard ludzi na całym świecie ma problem z dostępem do czystej wody, a projekt odsalania Solar Water/NEOM może się okazać rozwiązaniem, które uda się wdrożyć w krajach szczególnie potrzebujących i zadbać o bezpieczne dla środowiska i zrównoważone źródła wody pitnej.

W realizacji tego futurystycznego projektu będą pomagać największe koncerny technologiczne na świecie takie jak Google, Facebook czy Microsoft.

Arabia Saudyjska od lat generuje coraz większe emisje CO2 i zużycie energii, a zanieczyszczenia gleby i powietrza w miastach i poza nimi są ogromne. Sukces The Line może stanowić ogromną nadzieję dla kraju, którego ciągłe pustynnienie może jeszcze przyspieszyć w związku ze wzrostem globalnych temperatur.