Jak się okazuje, fusy to wyjątkowo wartościowy surowiec – może być stosowany w farmacji, kosmetyce, przemyśle spożywczym, a także w paliwach. Robi się z nich kubki, słomki, doniczki biodegradowalne. Warszawska firma jest w procesie budowy EcoBean Technology Centre, zakładu, który umożliwi przetwarzanie 1 tys. t fusów kawowych rocznie (ma to być fabryka demonstracyjna i laboratorium R&S). Prace zakończą się w 2024 r. W kolejnych latach spółka zapowiada budowę „megarafinerii” w Polsce i innych krajach europejskich.
W projekt zainwestowały fundusze EIT InnoEnergy, CofounderZone, Ciech Ventures oraz aniołowie biznesu z Cobin Angels. A teraz start-up pozyska 7 mln euro w wyniku zakwalifikowania do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Pieniądze pochodzą z działania „Ścieżka Smart”, wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Firma: IKEA:
Realizując strategię zrównoważonego rozwoju, IKEA do 2030 r. chce stać się firmą przyjazną dla klimatu.
To oznacza ograniczanie emisji gazów cieplarnianych o ilość większą niż ta wytwarzana w całym łańcuchu wartości IKEA, przy jednoczesnym rozwoju działalności. Aby osiągnąć ten cel, Ingka Investments rozwija współpracę z partnerami z branży energii odnawialnej w Europie i Ameryce Północnej, a także planuje działania w kolejnych krajach, takich jak Australia, Japonia, Korea Południowa i Indie.
Dzięki 80 turbinom wiatrowym na sześciu farmach wiatrowych IKEA wygenerowała ponad 386 GWh w minionym roku fiskalnym. To oznacza, że produkuje więcej zielonej energii, niż zużywa we wszystkich jednostkach Grupy Ingka w Polsce.
Ingka Investments – ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA – w 2022 r. powiększyła portfolio energii odnawialnej. Spółka nabyła w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wyniosła 190 mln euro.
Od 2009 r. Grupa Ingka zainwestowała 2,9 mld euro w projekty OZE związane z energetyką wiatrową i słoneczną. We wrześniu 2022 r. IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben połączyły siły, by przyspieszyć rozwój zeroemisyjnego transportu ciężkiego w Polsce. Elektryczne ciężarówki realizują 12 kursów na dobę przez sześć dni w tygodniu pomiędzy fabrykami w Zbąszynku i Babimoście, które dzieli dystans 12 km.
IKEA Industry zainwestowała w pięć własnych stacji ładowania: dwie o mocy 150 kW zlokalizowane w zakładach w Zbąszynku i Babimoście i kolejne trzy o mocy 43 kW na terenie parkingu buforowego.
Rynek lokalny: około 60 proc. dostaw do klientów realizowanych w Warszawie to dostawy niskoemisyjne.
Ponad 60 proc. produktów wytwarzanych jest z surowców odnawialnych.
Firma: Grupa Elemental:
Wywodzący się z Polski globalny gigant „urban mining”, czyli „miejskiego górnictwa”. Dąży do pozycji lidera w pozyskiwaniu i odzyskiwaniu pierwiastków strategicznych, m.in. metali z grupy platyny, miedzi, złota, srebra.
Grupa Elemental dostarcza metale ziem rzadkich pozyskane w procesie recyklingu odpadów, co zwiększa dostępność strategicznych surowców. Działalność grupy jest jednym z kluczowych elementów gospodarki obiegu zamkniętego. Główne cele środowiskowe to m.in. zwiększenie masy odpadów poddawanych recyklingowi, redukcja emisji gazów cieplarnianych, redukcja zużycia energii.
Grupa dąży do zwiększenia udziału zielonej energii, redukcji zanieczyszczeń wody, wzrostu inwestycji w najnowsze technologie odzysku odpadów, zwiększenia świadomości ekologicznej. W ubiegłym roku w 16 z 21 zakładów średnie zużycie energii elektrycznej spadło o 15 proc. w stosunku do roku 2021. W 10 na 21 zakładów wdrożono działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej. W całej grupie stosuje się procesy ograniczające zużycie wody do celów technologicznych. Grupa w procesie recyklingu przetwarza wycofaną z eksploatacji elektronikę, katalizatory i płytki drukowane w celu odzyskania surowców, które następnie są wprowadzane do łańcucha dostaw. Wkrótce zacznie odzyskiwać surowce z baterii złomowanych pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Kurczące się światowe zasoby litu – pierwiastka niezbędnego w produkcji baterii do aut elektrycznych – zmuszają do poszukiwania jego alternatywnych źródeł. Ryzyka związane z wydobyciem pierwiastka ograniczy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych budowany w Zawierciu za 150 mln euro. Obok zakładu powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW. Umożliwi ograniczanie poboru energii z sieci dla recyklingu ogniw bateryjnych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
In memorum: Aleksandra Antonowicz-Cyglicka:
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka (1980–2023), z wykształcenia filozofka i specjalistka ds. globalnej polityki rozwojowej. Społeczniczka i ekolożka z miłości do przyrody, której człowiek – jak uważała – jest częścią, a nie niepodzielnym władcą.
Była współliderką pierwszych projektów finansowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z programu polskiej pomocy rozwojowej, który wystartował w 2006 r. Dzięki nim powstały m.in. szkoła w Ghanie, biblioteka i centrum wsparcia kobiet w Kenii, instalacje fotowoltaiczne na kilkudziesięciu budynkach szkolnych w Tanzanii.
Jako wieloletnia członkini Rady Programowej Współpracy Rozwojowej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych „zazieleniała” polską politykę, będąc rzeczniczką nadania priorytetów ochronie klimatu i przyrody.
Jako członkini zarządu Grupy Zagranica (2009–2017) współtworzyła pierwsze raporty na temat polskiej współpracy rozwojowej, podkreślała wagę poszanowania prawa do rozwoju z potrzebą zachowania równowagi ekologicznej. Wprowadzała problematykę środowiska i klimatu do organizacji pozarządowych tradycyjnie działających w obszarze pomocy humanitarnej. Była osobą bardzo kreatywną i zmotywowaną. Organizowała przez wiele lat imprezę Noc dla Afryki – z mocnym przesłaniem, dobrą muzyką i zabawą. Umiała gromadzić ludzi wokół idei, tworzyła atmosferę do dyskusji, wymiany pomysłów, cieszenia się z przebywania razem.
Pracowita, wrażliwa na niesprawiedliwość, odważna, pomocna i przyjacielska, z inteligentnym poczuciem humoru. Kochała taniec, dobre jedzenie i kreatywną, etyczną modę.
In memoriam: Przemysław Czajkowski:
W 2013 r. zmarł dr Przemysław Czajkowski. Znany był m.in. jako wieloletni koordynator krajowy UNDP GEF/SGP – funduszu, dzięki któremu wiele organizacji ekologicznych, parków narodowych realizowało swoje przedsięwzięcia.
Człowiek instytucja. Od ponad 30 lat całym sercem oddany sprawie ochrony przyrody i środowiska, a także rozwojowi krajowych pozarządowych organizacji ekologicznych. Dzięki niemu polski Program Małych Dotacji Funduszu na rzecz Globalnego Środowiska UNDP był jedyny w swoim rodzaju. Potwierdzą to ci, którzy byli zaangażowani w realizację ponad 370 wspieranych przez niego przedsięwzięć. Liczyła się misja – środki miały się przyczynić do realnej ochrony walorów, a jednocześnie promować rozwój i współpracę organizacji i instytucji.
Nie bez powodu został wybrany Człowiekiem Roku 2006 Polskiej Ekologii – odebrał wtedy symboliczną tarczę Wojownika Gai. Jako pierwszy w roku 2011 otrzymał statuetkę Krzewiciela Bioróżnorodności.
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wspominało go tak: „Jeżeli tylko pomysł się podobał, Przemek robił wszystko, żeby był dofinansowany. Podpowiadał, jak skonstruować wniosek, gdzie można znaleźć dofinansowanie. Jeden z naszych pomysłów tak mu się spodobał, że pierwszy wniosek o dofinansowanie odrzucił, mówiąc, że mamy przyjść z solidnym, dwuletnim programem, a nie takim krótkim programikiem... Namawiał organizacje pozarządowe do współpracy – był motorem powstania Porozumienia dla Ochrony Nietoperzy w Polsce”. Towarzystwo „Bocian” przyznało mu status członka honorowego.
Szanowany za wiedzę, życzliwość, wyrozumiałość, umiejętność współpracy i ogromne zaangażowanie. Zarażał determinacją, miał dar mobilizowania ludzi do robienia rzeczy pożytecznych.
Samorząd: Ostrów Wielkopolski:
Władze miasta postawiły na rozwój kompleksowych programów miejskich służących szeroko rozumianej transformacji energetycznej.
W 2023 r. oddano do użytku farmę fotowoltaiczną PWiK WODKAN S.A., pozwalającą na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem przez 230 gospodarstw domowych. Od 2019 r. działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kWp, która m.in. zasila przepompownię ścieków. Od 2011 r. eksploatowany jest układ kogeneracyjny w oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. Realizacja projektu pozwala na pełne zagospodarowanie produkowanego biogazu, wytwarzanie z niego energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby własne oczyszczalni. W najbliższych planach jest budowa elektrociepłowni na paliwo z odpadów – miasto uzyskało już decyzję środowiskową.
Od 2015 r. miasto dofinansowuje wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Od 2015 do 2023 r. na dotacje dla ostrowian zabezpieczono w budżecie miasta 11 mln 90 tys. zł. Od 2015 do 2022 r. usunięto 2300 „kopciuchów”. W Ostrowie w ostatnich czterech latach przeprowadzono termomodernizację ośmiu budynków. W 2023 r. dzięki funduszom z EOG termomodernizowany jest budynek Szkoły Podstawowej nr 1.
Przedszkolaki uczą się wykorzystywać wodę deszczową. W sześciu przedszkolach stoją duże zbiorniki retencyjne. Dla większości z nich miasto uzyskało dofinansowanie zewnętrzne. Dzieci podlewają rośliny w przedszkolach wodą deszczową i dowiadują się o znaczeniu takiej wody. Zebrana deszczówka wykorzystywana jest do podlewania terenów zielonych oraz ogródków zakładanych przy przedszkolach.
Na terenie Ostrowa stanęło sześć pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Mieszkańcy mogą za darmo pozbyć się elektrośmieci, m.in. telefonów, aparatów fotograficznych, laptopów, kart pamięci, baterii, tonerów. Zużyty sprzęt trafia do profesjonalnych zakładów przetwarzania.
—kgk