Nowe zasady mają przypominać regulacje prawne, które wdrożono już w Szkocji czy Walii. Na razie nie poinformowano jednak, kiedy dokładnie zakaz oficjalnie wejdzie w życie. Decyzja podjęta została po szeregu konsultacji, z których wnioski mają być przedstawione opinii publicznej 14 stycznia. 

Jak podkreśliła Thérèse Coffey, pełniąca w gabinecie Rishiego Sunaka rolę minister środowiska, „posunięcie to pomoże chronić środowisko dla przyszłych pokoleń”. Coffey chce zakazać szeregu plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Większość z nich to produkty związane z jedzeniem na wynos. - Jestem zdeterminowana, aby przyspieszyć działania w celu rozwiązania tego problemu. W ostatnich latach podjęliśmy już poważne kroki, ale wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Ponownie wysłuchaliśmy wezwań opinii publicznej - powiedziała.

Czytaj więcej

Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Informację z zadowoleniem przyjęli aktywiści ekologiczni. Jednocześnie zaznaczyli jednak, że niezbędne jest "stworzenie większej strategii dotyczącej redukcji plastiku”.

Z szacunków wynika, że w skali roku każdy obywatel Anglii zużywa średnio 18 jednorazowych plastikowych talerzy oraz 37 sztuk plastikowych sztućców rocznie. Jedynie 10 proc. z tych produktów poddawanych jest recyklingowi.