Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Obowiązujący we Francji od początku roku zakaz obejmuje również słynące z jednorazowych opakowań i sztućców sieci takie, jak McDonald’s, Burgery King, Subway oraz Starbucks.

Publikacja: 06.01.2023 14:07

Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Foto: Adobe Stock

W ramach walki z nadmierną produkcją odpadów, od 1 stycznia we Francji wprowadzono zakaz używania jednorazowych talerzy, kubków i sztućców do posiłków spożywanych na miejscu w restauracjach z co najmniej 20 miejscami. W tym celu restauracje będą też drukowały papierowe paragony jedyne na żądanie klienta. Jednorazowe opakowania będą mogły być wykorzystywane jedynie w przypadku zamówienia posiłków na wynos.

Szacuje się, że nowe prawo wywrze największy wpływ na restauracje typu fast-food, w których wykorzystywanie plastikowych opakowań, talerzy, kubków i sztućców jest standardem. Część z nich testowała zastawę wielokrotnego użytku już w ubiegłym roku, aby wprowadzić skuteczne rozwiązania. Restauracje fast-food serwują we Francji rocznie 6 mld posiłków, generują rocznie 180 000 ton odpadów pochodzących z opakowań jednorazowego użytku. W Unii Europejskiej 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru jest wykorzystywane do produkcji takich opakowań. Nowe prawo ma znacząco zmniejszyć zużycie tych surowców oraz zredukować ilość odpadów we Francji.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Tworzywa sztuczne
Władze pozywają giganta paliwowego. „Powielanie mitów na temat recyklingu”
Tworzywa sztuczne
Kolorowy plastik bardziej szkodliwy. Naukowcy apelują: zrezygnujcie z niego
Tworzywa sztuczne
UE na wojnie z plastikiem. Po zakrętkach, kolej na jeden z symboli fast foodów
Tworzywa sztuczne
Które firmy produkują najwięcej odpadów plastikowych? Na liście znane koncerny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Tworzywa sztuczne
Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?