Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Obowiązujący we Francji od początku roku zakaz obejmuje również słynące z jednorazowych opakowań i sztućców sieci takie, jak McDonald’s, Burgery King, Subway oraz Starbucks.

Publikacja: 06.01.2023 14:07

Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach

Foto: Adobe Stock

W ramach walki z nadmierną produkcją odpadów, od 1 stycznia we Francji wprowadzono zakaz używania jednorazowych talerzy, kubków i sztućców do posiłków spożywanych na miejscu w restauracjach z co najmniej 20 miejscami. W tym celu restauracje będą też drukowały papierowe paragony jedyne na żądanie klienta. Jednorazowe opakowania będą mogły być wykorzystywane jedynie w przypadku zamówienia posiłków na wynos.

Szacuje się, że nowe prawo wywrze największy wpływ na restauracje typu fast-food, w których wykorzystywanie plastikowych opakowań, talerzy, kubków i sztućców jest standardem. Część z nich testowała zastawę wielokrotnego użytku już w ubiegłym roku, aby wprowadzić skuteczne rozwiązania. Restauracje fast-food serwują we Francji rocznie 6 mld posiłków, generują rocznie 180 000 ton odpadów pochodzących z opakowań jednorazowego użytku. W Unii Europejskiej 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru jest wykorzystywane do produkcji takich opakowań. Nowe prawo ma znacząco zmniejszyć zużycie tych surowców oraz zredukować ilość odpadów we Francji.

Czytaj więcej

Plastik trafia do pieców. Recyklerzy biją na alarm

Zmiany w prawie skrytykowała organizacja European Paper Packaging Alliance (EPPA), podkreślając, że większość pojemników jednorazowego użytku jest wykonana z zasobów odnawialnych. Zauważyła również, że wskaźnik recyklingu w Unii Europejskiej wynosi 82 proc., z kolei wytwarzanie i wielokrotne mycie przedmiotów wielorazowego użytku zużywa więcej energii i wody. Stwierdziła też, że część klientów nie zwraca kubków czy talerzy wielorazowego użytku, a czasem wyrzuca je do kosza.

Lokalni aktywiści z organizacji takich jak Zero Waste France i No Plastic in My Sea w liście otwartym wyrazili z kolei obawy, że zakaz wykorzystywania jednorazowych opakowań może być niewłaściwie egzekwowany, a firmy mogą podawać kryzys energetyczny, jako wymówkę, aby się do niego nie stosować.

Nowa regulacja jest kolejnym krokiem mającym wyeliminować we Francji jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych do 2040 roku. W 2021 roku kraj zakazał używania bezpłatnych plastikowych butelek, plastikowego konfetti i jednorazowych plastikowych toreb. Rok później wprowadzono zakaz pakowania owoców i warzyw w jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, a także dołączania plastikowych zabawek dla dzieci jako bezpłatny dodatek w restauracjach.

Tworzywa sztuczne
Konferencja „SILab'24”: Jak zatrzymać tworzywa sztuczne z dala od środowiska?
Tworzywa sztuczne
Konferencja SILab’24 w Warszawie. Jaka przyszłość czeka tworzywa sztuczne?
Tworzywa sztuczne
„Łzy syreny” na plażach w Hiszpanii. Katastrofa ekologiczna po wypadku na morzu
Tworzywa sztuczne
Ile nanoplastiku jest w wodzie butelkowanej? Zaskakujące wyniki nowego badania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tworzywa sztuczne
Mikroplastik wpływa na pogodę? Tak twierdzą naukowcy