Eco-driving jest już mocno rozpowszechniony w transporcie drogowym. Na czym polega na kolei?
Kolej jest systemem, w którym każdy element jest od siebie znacznie bardziej zależny niż w transporcie drogowym. Przede wszystkim pociągi jeżdżą wg ustalonego przez zarządcę infrastruktury rozkładu jazdy, a maszynista musi zmieścić się w określonym slocie czasowym, przy założeniu maksymalnie bezpiecznej i punktualnej jazdy. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków może myśleć o oszczędnym prowadzeniu składu.
Maszynista musi też uwzględniać wiele dodatkowych czynników w porównaniu z kierowcą samochodu, takich jak liczba pasażerów czy waga i rodzaj pojazdu. Ma zatem o wiele więcej informacji do przeanalizowania i decyzji do podjęcia w krótkim czasie. Dlatego w ramach CEEK, w 2019 roku, podjęliśmy się zadania stworzenia aplikacji, która zbiera i analizuje dane, a kierujący otrzymuje precyzyjne wskazówki do ekologicznej i ekonomicznej jazdy.
Informacje pokazywane są na tablecie zamontowanym w kabinie maszynisty. W sposób przyjazny graficznie i dostosowany do potrzeb kierującego. Skąd to wiemy? Od początku projekt prowadzimy współtworząc go wspólnie z maszynistami większości przewoźników. Liderami, którzy od trzech miesięcy testują kolejne wersje aplikacji na pociągach, są maszyniści Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a teraz także Kolei Śląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Rozwój aplikacji wspiera także bardzo mocno zarządca infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe, który udostępnia rozkład jazdy i bierze udział w uzgodnieniach.
Jak działa system?