W 1991 roku Växjö, miasto leżące na południu Szwecji, jako pierwsze na świecie zadeklarowało zamiar uwolnienia się od paliw kopalnych. Obecnie odpady drzewne z lasów dostarczają 90% ciepła i 25% energii elektrycznej, a resztę Växjö pozyskuje z lokalnych, niewielkich elektrowni wodnych, wiatrowych, słonecznych oraz biogazowych a także ze szwedzkiej sieci zasilanej głównie energią wodną i jądrową. Miasto zyskało miano „najbardziej zielonego w Europie” i jest to tytuł całkowicie zasłużony – udało się tam znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych: o 41% w latach 1993–2011 i o 55% do 2015 roku, przy jednoczesnym rozwoju gospodarki miasta. W latach 1993-2012 PKB na mieszkańca wzrósł aż o 90%. Do 2014 roku emisje CO2 spadły do 2,4 tony na mieszkańca, podczas gdy średnia unijna wynosiła 7,3 tony.

Czytaj też: Odpływają pieniądze na wielką modernizację budynków

Drewno jest również istotnym budulcem Växjö, jako że jest to surowiec odnawialny, pochłaniający i magazynujący dwutlenek węgla z atmosfery. W 2013 roku miasto przyjęło kompleksową strategię budownictwa drewnianego, w której założono m.in., że do 2020 roku połowa wszystkich nowych budynków komunalnych będzie drewniana; strategię tę rozszerzono również o drewniany dworzec kolejowy oraz ratusz.

– Szwedzkie Växjö jest na ustach każdego, komu zależy na ochronie środowiska. Niedawno to miasto otrzymało nagrodę Green Leaf przyznawaną przez Komisję Europejską. Jednak z mojego punktu widzenia to nie wyróżnienia, a komfort mieszkańców jest kluczowy. To właśnie oni z pewnością mogą potwierdzić, że mieszkanie w domu z naturalnych materiałów zapewnia relaks i spokój. Są na to dowody. W niektórych szkołach w Stanach Zjednoczonych dopasowuje się otoczenie dodając elementy drewniane i naturalne, bo to sprawia, że uczniowie lepiej radzą sobie z przyswajaniem materiału – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

W ślady Växjö idzie również Środa Śląska, gdzie w przyszłym roku powstanie pierwsze osiedle ekologiczne, w którego budowie wykorzystane zostaną nowoczesne technologie drewniane. Nowa dzielnica ma powstać na terenie północnej części miasta, Winnej Góry, a miejsce ma przyciągnąć osoby chcące zamieszkać w prawdziwie ekologicznej okolicy.

– Zarówno budynki mieszkalne, jak i punkty usługowe, zostaną wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co zdecydowanie ograniczy emisję dwutlenku węgla na każdym etapie powstawania i życia budynków. Być może Środa Śląska nie stanie się od razu polskim Växjö, ale jestem przekonany, że przyszli mieszkańcy docenią skalę i całościowe podejście do planowanej inwestycji. Natomiast inne miasta będą korzystały z doświadczeń Środy Śląskiej planując własne ekologiczne i energooszczędne rozwiązania – podsumowuje Tomasz Szlązak.