Do Polaków trafiło już 4 mld zł na wymianę pieców z programu „Czyste powietrze”

Jak poinformował Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono już ponad 519 tys. wniosków na kwotę ponad 9,6 mld zł dofinansowania. Do Polaków trafiło już około 4 mld zł na wymianę pieców oraz ocieplenie domów – podkreślono.

Publikacja: 10.11.2022 11:42

Do Polaków trafiło już 4 mld zł na wymianę pieców z programu „Czyste powietrze”

Foto: AdobeStock

Jak poinformował w opublikowanym na Twitterze poście Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej, od kiedy ruszył program "Czyste Powietrze" złożono już 519 434 wniosków na łączną kwotę ponad 9 mld 666 mln zł. Zaledwie od 29 października do 4 listopada złożono ponad 2 tys. wniosków na 48,4 mln zł. Dotychczas podpisano już blisko 448 tys. umów na 8 mld zł dofinansowania, beneficjentom wypłacono ponad 3,7 mld zł.

Czytaj więcej

Najbardziej zasmrodzone miejscowości w Polsce. Na liście trzy uzdrowiska

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest walka ze smogiem. Poza dotacjami do kupna nowych pieców, w jego ramach otrzymać można także pieniądze na termomodernizację domów jednorodzinnych. 

Planowany budżet programu „Czyste Powietrze” to ponad 100 mld zł.

Jak wynika z międzynarodowego rankingu sporządzonego przez ekspertów i naukowców z University of Chicago, Air Quality Life Index, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Na zaktualizowanej przez WHO liście aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczanych miast jest właśnie w naszym kraju. Niemal 72 proc. polskich miast narusza unijne dyrektywy o jakości powietrza, ustępuje nam jedynie Bułgaria.

Smog
Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie
Smog
Polski sukces w walce ze smogiem. Czego uczy przykład miasta pod Warszawą?
Smog
Ranking jakości powietrza na świecie. Turystyczny raj z najgorszym wynikiem
Smog
Jakość powietrza w Europie. Tylko trzy kraje spełniają normy WHO dotyczące smogu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Smog
Apel aktywistów do Donalda Tuska w sprawie smogu. „To cios w polskie rodziny”