Popularność mięsa komórkowego na świecie rośnie i coraz więcej firm dostrzega potencjał w produkcji przyjaznej dla klimatu alternatywy tradycyjnego mięsa, która w przeciwieństwie do hodowli przemysłowej zwierząt, nie generuje wysokich emisji gazów cieplarnianych, nie niszczy bioróżnorodności i nie wymaga znaczących zasobów naturalnych. Przy rosnącej globalnej populacji alternatywne mięso może pozwolić na wyżywienie ludzi na świecie bez wyczerpywania tych zasobów.
Dotychczas produkcja mięsa z laboratorium odbywała się jednak na niewielką skalę. Spośród krajów, dotychczas jedynie Singapur zdecydował się na dopuszczenie do obrotu wyprodukowanego w ten sposób mięsa z kurczaka, nad rozwojem tej gałęzi produkcji poważnie zastanawiają się również Chiny. O ile jednak mięso pochodzenia roślinnego jest coraz bardziej popularne, technologia mięsa uprawnego wciąż pozostaje niszowa ze względu na liczne przeszkody, w tym dostępność tak zwanych czynników wzrostu komórek mięsnych, które są trudne do wyprodukowania.
Czytaj więcej
Wiodący australijski producent mięsa roślinnego Fënn Foods otrzymał 3 miliony dolarów w ostatniej rundzie finansowania od Bombora Investment Management.
Izraelski startup BioBetter postanowił przenieść produkcję mięsa komórkowego na wyższy poziom i w tym celu zdecydował się wykorzystać tytoń. Nowatorska metoda zakłada przekształcenie roślin tytoniu w bioreaktory do ekspresji i produkcji białek na dużą skalę. Takie reaktory korzystają z energii odnawialnej i wiążą dwutlenek węgla, są też samowystarczalne oraz biodegradowalne. Startup deklaruje wykorzystanie plantacji na otwartym polu, aby cały proces przebiegał jak najszybciej i w sposób możliwe najbardziej wydajny. Jest również przystępny ekonomicznie, gdyż odbywa się na gotowym, łatwo dostępnym i skalowalnym sprzęcie, bez konieczności użycia drogich urządzeń wykonanych na zamówienie lub sprzętu farmaceutycznego.
Nowatorska technologia zakłada wstawianie odpowiednich sekwencji genów do komórek tytoniu, aby „nauczyć” je wytwarzania czynników wzrostu komórek – technologii zwanej rekombinowanym DNA, która jest również stosowana w innych dziedzinach, takich jak produkcja insuliny medycznej. Jak podkreśla dyrektor naczelny startupu, Amit Yaari, wykorzystanie tytoniu wynika z możliwości zbierania go przez cały rok oraz faktu, że nie stanowi od produktu spożywczego, z uwagi na gorzki smak.