Reklama
Rozwiń

W 2022 roku zmarnuje się 5,3 mld telefonów komórkowych

Ponad pięć miliardów telefonów komórkowych na całym świecie zostanie w 2022 roku prawdopodobnie wyrzuconych lub schowanych na dno szafy - poinformowali eksperci z konsorcjum badawczego WEEE i podkreślili, że niezwykle istotne jest, aby bardziej przykładać wagę do ich recyklingu.

Publikacja: 19.10.2022 16:35

W 2022 roku zmarnuje się 5,3 mld telefonów komórkowych

Foto: AdobeStock

Szacunki konsorcjum badawczego WEEE, które oparte zostały na danych dotyczących handlu światowego, zwracają uwagę na rosnący problem środowiskowy e-odpadów. Badania sugerują, że wiele osób przechowuje stare telefony, zamiast poddawać je recyklingowi. - Ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te pozornie nieistotne elementy mają dużą wartość i razem, na poziomie globalnym, występują w ogromnych ilościach - powiedział dyrektor generalny WEEE, Pascal Leroy i podkreślił, że szacuje się, że na całym świecie jest 16 miliardów telefonów komórkowych. Jak zauważył, w Europie prawie jedna trzecia telefonów nie jest już używana. I choć zawierają one złoto, miedź, srebro, pallad i inne cenne materiały, które nadają się do recyklingu, niemal wszystkie z nich zostaną wyrzucone lub spalone, co spowoduje tragiczne szkody dla środowiska. - Smartfony to jeden z produktów elektronicznych, który jest dla nas przedmiotem największej troski. Jeśli nie poddamy recyklingowi rzadkich materiałów, które zawierają, będziemy musieli je wydobywać w krajach takich jak Chiny czy Kongo - zaznaczył Leroy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Recykling
„Recykling życzeniowy” coraz popularniejszy. Jak walczyć z tym zjawiskiem?
Recykling
Scenografia w całości z tektury: innowacyjna kampania reklamowa marki Grembox
Recykling
Potrzebujemy długofalowej strategii odpadowej
Recykling
Odpady potrzebują sprawnego systemu
Recykling
Europa nie radzi sobie z odpadami tekstylnymi. Prosto ze sklepów na wysypiska