WWF: Grecki rząd niewystarczająco dba o przyrodę

Grecki oddział organizacji World Wild Fund (WWF) skierował do Komisji Europejskiej petycję, w której zarzuca władzom kraju niewystarczającą troskę o ochronę obszarów Natura 2000.

Publikacja: 05.01.2023 15:09

WWF: Grecki rząd niewystarczająco dba o przyrodę

Foto: Fot. Adobe Stock

Grecja słynie z wyjątkowej przyrody – aż 19 proc. kraju stanowią obszary należące do sieci Natura 2000. Niestety, zdaniem aktywistów z organizacji WWF, greckie ministerstwo środowiska nie przykłada się właściwie do ochrony zagrożonych gatunków na wyznaczonych obszarach.

Jak podkreśla organizacja, „Grecja jest najbardziej zróżnicowanym i bogatym centrum środowiskowym w basenie Morza Śródziemnego”, tymczasem władze kraju lekceważą konieczność objęcia lokalnej przyrody właściwą opieką. Grecki oddział WWF skierował w związku z tym petycję do Komisji Europejskiej, prosząc o interwencję.

Czytaj więcej

Grecja po raz pierwszy w historii w 100 proc. zasilana OZE

WWF na swojej stronie wyjaśnia, że petycja jest wynikiem braku reakcji greckich władz na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z grudnia 2020 roku, w którym stwierdzono, że kraj nie ustanowił we właściwym terminie odpowiednich celów ochrony oraz niezbędnych środków ochronnych dla obszarów Natura 2000. Wyrok dotyczył całej sieci Natura 2000, a nie poszczególnych obszarów czy gatunków, co wskazało na problem systemowy. W związku z tym organizacja zdecydowała się interweniować, przesyłając Komisji raport udowadniający brak działania władz kraju w tym zakresie i prosząc o podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia skutecznej ochrony obszarów Natura 2000 w Grecji.

Warto podkreślić, że wcześniej Trybunał potwierdził, że Grecja nie wywiązała się odpowiednio ze swoich obowiązków w zakresie ochrony konkretnych miejsc, takich jak wyspa Zakynthos, zatoka Kyparissia czy jezioro Koroneia, a także gatunków chronionych, m.in. żmii Milos. Jak zauważa na swojej stronie internetowej WWF, choć kraj inicjował na przestrzeni ostatnich lat pewne procesy w celu ochrony obszarów Natura 2000, to były nieodpowiednie, przedwczesne i niewystarczające, aby uznać je za wywiązanie się z zobowiązań wynikających z dyrektywy siedliskowej.

Jak podaje Komisja Europejska, „Natura 2000 to największa skoordynowana sieć obszarów chronionych na świecie. Stanowi schronienie dla najcenniejszych i zagrożonych gatunków i siedlisk w Europie”. Jej obszary zajmują ok. 18 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej i ponad 8 proc. jej terytorium morskiego.

Rachunek sumienia
Obliczyli, ile giganci naftowi powinni zapłacić za klimatyczne szkody
Rachunek sumienia
Biedne kraje niszczą planetę coraz bardziej
Rachunek sumienia
Elon Musk królem problemu z prywatnymi odrzutowcami
Rachunek sumienia
Spółki górnicze reagują na raport Greenpeace o katastrofie Odry
Rachunek sumienia
BNP Paribas pod pręgierzem ekologów. Pierwszy taki pozew na świecie
Rachunek sumienia
Rządy hojnie wspierają branżę paliw kopalnych