Amazon ogłosił, że do 2040 roku osiągnie neutralność klimatyczną, a do 2025 roku planuje całą swoją działalność zasilać energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Facebook oraz Apple do końca dekady chcą osiągnąć zerową emisję netto w całym łańcuchu wartości. Microsoft zobowiązał się do 2030 roku osiągnąć ujemną emisję dwutlenku węgla, a do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Google ogłosił z kolei plan zasilania swojej działalności w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, bez wykorzystywania odnawialnych certyfikatów do kompensowania energii wytwarzanej z paliw kopalnych.
Ambitne deklaracje klimatyczne składają nawet firmy w Indiach, kraju znajdującym się w czołówce największych światowych emitentów CO2. Indyjski oddział Amazonu, Zomato i Swiggy postanowiły w ramach redukcji emisji dwutlenku węgla stopniowo przechodzić na pojazdy elektryczne. Czy to wystarczy, żeby uznać, że największe firmy rzeczywiście dbają o klimat?
Czytaj więcej
Zgodnie z analizą think-tanku InfluenceMap, główni gracze na rynku paliw kopalnych hojną ręką wydają dziesiątki milionów dolarów na promocję swoich działań na rzecz ochrony środowiska, jednak na same działania przeznaczają niewielki procent budżetu.
Big tech jak tuzy paliw kopalnych
Zdaniem autorki raportu „Brudny sekret big tech: Jak toksyczny model biznesowy big tech podważa działania przeciwko zmianom klimatycznym”, miliarderzy branży big tech to „baronowie naftowi XXI wieku, a ich wpływ na zmiany klimatu jest nie mniej destrukcyjny”. Susie Alegre, adwokatka i ekspertka w dziedzinie cyfrowych praw człowieka, podkreśla, że raport powinien stanowić „sygnał alarmowy dla ruchu klimatycznego”.
Jak wynika z analizy, rosnące emisje gigantów technologicznych stanowią poważny, choć bagatelizowany, problem. Obecnie sektor informacji, komunikacji i technologii odpowiada za 2–3,9 proc. globalnych emisji, czyli więcej niż wynoszą emisje przemysłu lotniczego. Ponieważ branża rozwija się dynamicznie, eksperci szacują, że w ciągu najbliższej dekady, jej udział w globalnym zużyciu energii elektrycznej może sięgnąć nawet 20 proc.